ABD Savunma Bakanı Mattis uzun istifa mektubunun başında ABD'nin ulusal güvenlik stratejisindeki bazı başlıklarda son 2 yılda kaydedilen ilerlemeden gurur duyduğunu belirtti. Mattis mektubunun geri kalanında stratejik çıkarları ABD'ninkilerle örtüşmeyen Çin ve Rusya'ya karşı ABD'nin sağlam ve kararlı duruş sergilemesi gerektiğini vurguladı.

‘GÖRÜŞLERİMİZ UYMUYOR’

Jim Mattis, "Görüşleri sizinkilere daha yakın bir savunma bakanı ile çalışmak hakkınız olduğu için, görevden ayrılmamın doğru olduğu kanaatindeyim" diye yazdı. Mattis mektubunda görevden ayrılacağı tarih olarak da 28 Şubat'ı işaret etti. Jim Mattis'in görevden ayrılma kararı Başkan Trump'ın Suriye'den çekilme kararı ve ABD basınına Trump yönetiminin Afganistan'da da asker sayısını azaltmaya hazırlandığı yönünde haberlerin yansımasının ardından geldi.

‘ABD DÜNYA POLİSİ OLMAMALI’

Mattis "Ben de sizin gibi başından beri ABD silahlı kuvvetlerinin dünyanın polisi olmaması gerektiğini söyledim. Bunun yerine Amerikan gücünün bütün araçlarını kurduğumuz ittifaklarda etkili liderlik göstermek dahil ortak savunma sağlamak üzere kullanmalıyız. NATO'nun 29 demokrasisi 11 Eylül saldırıları sonrasında bizimle birlikte savaşma kararlılığını gösterdi. IŞİD'in yenilgiye uğratılması için kurulan ve 74 ülkeden oluşan koalisyon bunun bir kanıtı" ifadelerini kullandı.

TRUMP’DAN TEŞEKKÜR

ABD Başkanı Trump Twitter'dan paylaştığı mesajda ise Jim Mattis'in Şubat ayı sonunda şeref derecesiyle emekli olacağını belirtti. "Jim'in döneminde özellikle yeni ekipmanların alınması konusunda büyük ilerleme sağlandı. General Mattis müttefiklerin ve diğer ülkelerin askeri yükümlülüklerini yerine getirmelerinin sağlanmasında çok yardımcı oldu" diye yazdı. Yakın zamanda yeni bir savunma bakanının belirleneceğini belirtti, hizmeti için Mattis'e teşekkür etti.

ABD basınına yansıyan haberlerde Jim Mattis'in Başkan Trump'ın Suriye'den çekilme kararından vazgeçirmek için Beyaz Saray'a gittiği ancak Trump fikrini değiştirmeyince istifa mektubunu sunduğu belirtiliyor.

Kaynak: VOA Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ