65 görüntülenme26 Mayıs 2020
Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, terör örgütü YPG’nin Suriye’nin Deyrizor bölgesinde güvenlik elemanı olarak kullanmak için 10 bin kişi topladığını belirtti. YPG’nin özerklik hazırlığında olduğuna, terör örgütü El Kaide’nin de İdlib’de toplandığına dikkat çeken Yavuz, Türkiye’nin Suriye’de bütünlüğü sağlayacak adımlar atması gerektiğini aksi taktirde ciddi problemlerle karşılaşabileceğini vurguladı.

‘ABD FIRAT’IN DOĞUSUNDA DEVLET KURUYOR’
“ Türkiye’nin de Esad’ı düşman olarak görmesinin sonucu olarak Fırat’ın doğusunda bir devletçik inşasına devam ediyor. Orada bir koridor kurduk ama koridorun güneyinde bu hayat devam ediyor. Görmemiz gereken konu bu. Artık Kürt bölgesinin özerklik kazanacağı görünüyor”.

‘FIRAT’IN DOĞUSU BARZANİ İLE BİRLEŞEBİLİR’
“Suriye’nin kuzeyinde Kürtler bir bölgede, Sünni Araplar bir başka bölgede 3 parçalı bir yapı doğabilir. Bunu Türkiye de, Suriye de kabul etmek zorunda kalabilir. Birlik olmazsa eğer Suriye devletinin yaşaması mümkün değil. Ancak burada büyük tehlike, buranın kuzey Irak’la önümüzdeki dönemde birleşmesi. Bu birleşme işin doğası gereği Türkiye’ye doğru genleşme potansiyelini içinde taşır. Türkiye’nin adımlarını buna göre atması lazım. Ama Türkiye pek fazla böyle adım atmıyor.”

‘TÜRKİYE SURİYE DEVLETİ İLE İŞBİRLİĞİ YAPMALI’
“Ama şu anda ABD’nin oradaki yapılanması Türkiye’nin mevcut rejimle görüşmek istememesinden kaynaklı sorunları doğuruyor ve önümüze getirip koyuyor. Sorun burada bu. Biz eğer Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlayıcı adımlar atmazsak, sadece toprak bütünlüğünü değil merkezi bir egemenliği hakim kılacak bir siyasi yapıyı ortaya koymazsak YPG’nin özerkliği gerçekleşir. Gerçekleştikten sonra da rıza gösterebiliriz. Suriye’nin parçalanması sonucunu doğurur. “diye konuştu.

Kaynak: Sözcü Tv

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ