Politika
19 Ocak 2020 ( 1299 görüntülenme )

Uyarı Ağır: 'Oynamayın'

İYİ Parti'nin İstanbul'da düzenlediği Kanal İstanbul panelinde konuşan emekli Büyükelçi Faruk Loğoğlu, "Boğazların anahtarları emin ellerde, Mustafa Kemal’in elindedir. O anahtarlara dokunmayın, dokunursanız yanarsınız. Türkiye zarar görür" dedi.

‘LOZAN VE MONTRÖ TÜRKİYE’NİN TEMEL DİREKLERİDİR, OYNAMAYIN’

Loloğlu, "Neden? Çünkü Montrö, Kanal İstanbul nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Montrö, Lozan Antlaşması ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin iki sütunudur. Bu sütunlarla, bu kolonlarla oynadığınız takdirde cumhuriyetin temelleri ile oynamış olursunuz" dedi. ABD'nin Karadeniz'e erişim sağlama isteğine ve sıcak sulara inmek isteyen Rusya'ya dikkat çeken Loğoğlu şu ifadeleri kullandı:

‘DERDİNİZ NE’

"Montrö'nün sorgulanmasına yol açan bir durum. Montrö bitti mi, hayır, bitmeyebilir. Ama bitebilir de. Türkiye'nin bu kanalı kendi eliyle gündeme taşımasına hiç gerek yok. Ne mali, ne siyasi açıdan gerek yok. Boğazların anahtarları emin ellerde, Mustafa Kemal'in elindedir.”

‘MONTRÖ BİR ULUSAL GÜVENLİK MESELESİDİR’


"Mustafa Kemal, Montrö Sözleşmesi ile ticari ve savaş gemilerine getirdiği geçiş düzenlemeleriyle boğazlar ve Marmara Denizi üzerinde Türkiye’nin tam egemenliğini sağladı. Dolaylı olarak da Türkiye’nin Karadeniz ve Ege'de de kısmi egemenliğini sağlar.1936 yılından beri değişen uluslararası koşullara rağmen Montrö Sözleşmesi varlığını sürdürmüş ve Karadeniz'i barış ve istikrarı koruyarak ulusal güvenliğimize hizmet etmiş ve etmeye devam etmektedir."

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ