Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini 23 Haziran’da yenileme kararı ile ilgili gerekçenin ikna edici olmadığını belirtti. Avrupa Parlamentosu’nda liberal grubun lideri ve Belçika eski Başbakanı Guy Verhofstadt ise "Türkiye’nin diktatörlüğe doğru savrulduğunu" öne sürdü.

STEINMEİER: ‘ENDİŞE DUYUYORUZ’

Steinmeier, YSK kararını eleştirdiği açıklamasında “Türkiye’nin geleceği ve demokrasiye verilen değerin kendisi için kalpten önem taşıdığına” vurgu yaparak bundan dolayı seçimlerin tekrarı kararından büyük endişe duyduğunu kaydetti. Steinmeier, YSK’nın şu ana kadar İstanbul’daki seçimlerin geçersiz sayılmasını gerektirecek ikna edici bir gerekçe ortaya koymadığını belirtti.

BELÇİKA ESKİ BAŞBAKANI: ‘DİKTATÖRLÜĞE DOĞRU SAVRULUYOR’

Avrupa Parlamentosu'nda liberal grubun lideri ve Belçika eski Başbakanı Guy Verhofstadt, “Türkiye'nin diktatörlüğe doğru savrulduğunu” öne sürdü ve seçim yenileme kararının Avrupa Birliği müzakerelerinin yürütülmesini imkansız hale getirdiğini söyledi.

AB: ‘DEMOKRASİ İÇİN ADİL SEÇİM SÜRECİ ŞARTTIR
Avrupa Birliği ve birliğe üye bazı ülkeler, YSK'nın 31 Mart İstanbul yerel seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yeniden yapılması kararını eleştiren açıklamalar yaptı. Avrupa Birliği Dış Politika Şefi Federica Mogherini, “Özgür, adil ve şeffaf bir seçim süreci sağlamak herhangi bir demokrasi için hayatidir ve Avrupa Birliği'yle Türkiye arasındaki ilişkilerin merkezindedir” dedi.

Mogherini, AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn’le birlikte yaptığı ortak açıklamada, daha önceden sonuçları tescil edilen İstanbul seçimlerinin olağanüstü itirazlar sonucunda yenilenmesine karar verildiğinin altını çizerek, “çok siyasileştirilmiş bir bağlamda” alınan bu geniş kapsamlı kararın kamuoyu önünde irdelenmesi için gecikmeden gerekçeli kararın yayınlanması çağrısında bulundu.

AVUSTURYA: ‘DEMOKRASİ YOKSA TÜRKİYE’NİN YERİ DE YOK’

Amerika’nın Sesi’ndeki habere göre, Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz da, YSK'nın kararını AB müzakereleriyle ilişkilendirdi. “Demokratik seçimleri kabullenmeyenlerin AB'de yeri yoktur” diyen Kurz, Türkiye'nin 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana hızlı adımlarla AB'den uzaklaştığını öne sürdü ve “Türkiye'de fikir ve basın özgürlüğü sistematik şekilde sınırlanıyor” ifadesini kullandı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ