AK Parti, İstanbul seçiminin iptali için YSK'ya, KHK ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmenlerin bulunduğu listeyi içeren ek dilekçe sundu.

AKP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI YAVUZ ÖNCEKİ GÜN SÖYLEMİŞTİ
AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz bir televizyon kanalında açıklamalarda bulundu. Yavuz, "6 sayfadan ibaret yeni bir ek dilekçemiz var. Bunda kamu hizmetinden yasaklı olanların seçmen olamayacağı hususu var bunu bildiriyoruz.’ Demişti.

AKP’nin bu yeni hamlesini, Türkiye’nin yakından tanıdığı hukukçu avukat Celal Ülgen ‘AKP boşa kürek çekmeye devam ediyor hala’ başlıklı bir yazıyla Odatv’ye değerlendirdi. Ülgen “Milli İrade” diye ahkam kesenler bugün milli iradeden kaçmak için türlü çeşitli yollar denemektedir” diyerek yapılan itirazın hukuki olmadığını açıkladı. Ülgen’in konuyla ilgili açıklaması şöyle;

‘BU İTİRAZLARIN SÜRESİ TÜKENDİ’

“Bu tür şikayetlerin olağanüstü itiraz kapsamında olmadığı, tam tersine YSK tarafından belirlenen seçim takviminde süre verilmiş ve süresi tükenmiş itiraz konusu olduğu açıkça görülmektedir. Bu nedenle öncelikle süresinde yapılmamış bir itirazın daha sonra olağanüstü itiraz olarak yapılması mümkün değildir. “

‘BU DÜŞÜNCE TARZI SAKAT’

“Binlerce, on binlerce kamu görevlisi, KHK’lar ve ekli listelerinde isimlerine yer verilmek suretiyle, bir kez daha kamu görevinde istihdam edilmemek üzere, kamu görevinden çıkartılması bu kişilerin anayasal temel hak ve özgürlüklerinin sınırlanması anlamını taşımaz… Bu kişilerin bir yargı kararı olmadan ve hukuken kısıtlılık nedenleri bulunmadan seçmen listelerinde yer almasının şikâyete konu edilmesi nasıl bir sakat düşünce tarzı ile yönetildiğimizin aynasıdır”.

‘KHK İLE HİÇ KİMSENİN SEÇME ÖZGÜRLÜĞÜ ENGELLENEMEZ’

“KHK kararı ile Anayasanın ve yasaların yargıya bıraktığı bir görev ifa edilemez. Yani KHK ile hiç kimsenin seçme özgürlüğü engellenemez. Seçilme özgürlüğü bile mahkeme kararı ile kısıtlanmış kişiler için uygulanabilir. Kamudan KHK ile atılmış bir kimsenin seçmen olma hakkını elinden alamazsınız. Alabilme olanağınız bulunsaydı zaten seçmen listeleri askıya çıktığı zaman itiraz ederdiniz. “

‘BOŞA KÜREK’

Dikkat ederseniz AKP önce KHK’lıların sandık başkanı olduğu yönünde itiraz etmişti, şimdi ise bunu biraz daha geliştirerek KHK’lıların seçmen olduğu yönüne doğru itirazlarını genişletmiş bulunmaktalar... Bu kişilerin seçme hakkını engelleyen somut bir KHK da aslında bulunmamaktadır. Sonuç olarak AKP bu sonuçsuz itirazları ile kendisini biraz daha tüketmektedir. “Milli İrade” diye ahkam kesenler bugün milli iradeden kaçmak için türlü çeşitli yollar denemektedir.” Diyerek yapılan itirazın hukuki geçerliliği bulunmadığı savundu.

BELEDİYEDEN VAKIFLARA PARA AKTARIMI

Ülgen, “iBB’nin kasasından vakıflara neden para aktarılır? İBB’nin ne yararı olur bundan? Hangi yasal hizmeti Yerine getirmiş olur? Yeni yönetim yapsa kıyamat kopar. Peki nasıl açıklayacaksınız bunu?” diyerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski yönetimince vakıflara aktarılmış olan paraları da eleştirdi.

Kaynak: Celal Ülgen/ odatv

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ