Politika
01 Temmuz 2020 ( 263 görüntülenme )

Türkiye Raportörü Açıkladı 'Bu İş Bitmedi'

Uluslararası Kriz Grubu (ICG) yeni raporunda, IŞİD'in yenilgisinin ardından binlerce Türk vatandaşı teröristin Türkiye'ye giriş yaptığını belirtti. Rapora göre hücrelere çekilen örgüt üyeleri yeniden harekete geçebilir.

‘ŞİMDİ EYLEM YOK AMA YARIN ÖBÜR GÜN OLABİLİR’

DW Türkçe'de yer alan habere göre, "IŞİD tehdidi tamamen ortadan kalkmış değil. Çünkü bazı önlemler IŞİD'e katılıp geri dönenlerin ve mevcut şebekelerin daha fazla yeraltına inmesine yol açmış olabilir." diyen ICG Türkiye Direktörü Nigar Göksel, "Şu anda pragmatik sebeplerden dolayı Türkiye'ye saldırı düzenlemeyen kesimlerin yarın öbür gün Türkiye'ye yönelik yaklaşımlarında değişim olabilir." uyarısında bulundu. Göksel konuyla ilgili şu uyarıları yaptı;

‘5 İLA 9 BİN MİLİTAN’
"IŞİD kontrolündeki bölgelere yaşamak için giden Türkiye vatandaşlarının sayısı 5 bin ila 9 bin arasında. 1000 ila 2000'inin IŞİD saflarındayken öldüğünü, geriye kalan binlercesinin ise Türkiye’ye geri döndüğünü tahmin ediyoruz. Bir kısmı örgüte katılmadan önceki sosyal çevrelerine geri dönerken, yargılanmaktan korkan ya da çevreleri veya ailelerince dışlananların bir bölümü de Türkiye'nin büyük şehirlerinde izlerini kaybettirdi ya da izlerini kaybettirdiklerini zannediyorlar.”

‘TEHDİT ORTADAN KALKMIŞ DEĞİL’


“Diyarbakır, Suruç ve Ankara garı saldırıları, IŞID kontrolündeki bölgelerde eğitim alıp dönen Türkiye vatandaşları tarafından yapıldı. Bu saldırıların yapıldığı senelerdeki güvenlik zaafiyeti, 2016 ortalarından sonra giderilmeye başlandı. IŞİD'in eylem alanını daraltmayı başaran güvenlik birimleri saldırı girişimlerini de engelledi. Ancak tehdit tamamen ortadan kalkmış değil."

Kaynak: Deutsche Welle/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ