40452 görüntülenme12 Ekim 2018
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, serbest bırakılan ABD'li rahip Brunson ile ilgili olarak, " Madem bıraktınız bari şu İki MİT’çi çocuğumuzu geri alaydınız. YPG’nin elinde. ‘Bari bu papaz gidecekse o iki genci alın’ dedim. Almadılar, unutuldu, devlet olarak ayıptır ayıp. dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı bir televizyon kanalında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Habertürk’te katıldığı bir programda konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Rahip Brunson kararıyla ilgili olarak şöyle konuştu;

‘RAHİP UÇTU UÇTU’

“Rahip Uçtu. Uçtu papaz, uçtu. Bu rahip meselesiyle ilgili bir yorum yapmıştım. Emniyet, istihbarat bu kişi casustur demişse ben buna inanmak zorundayım. Casus takası vardır devletlerde. Bir papazı istedi Erdoğan. ‘Biz bu papazı veririz o papazı bize verdikleri taktirde’ dedi. Sonuç n’oldu?”

“İKİ MİTÇİ YPG’NİN ELİNDE, DEVLET OLARAK AYIPTIR AYIP’

“ İki MİT’çi çocuk YPG’nin elinde. ‘Bari bu papaz gidecekse o iki genci alın’ dedim. Almadılar, unutuldu, devlet olarak ayıptır ayıp. Öte yanda Papaz casustu birdenbire ‘ben bilmiyordum, yanlış oldu, pardon’ denildi 3 yıla düşürüldü. Casus değilse neden 2 buçuk yıldır hapiste? Casussa neden 30 yıl yatmıyor?” diye sordu.

RAHİP DAVASINDA İLGİNÇ DETAY

Türkiye ve ABD arasında krize neden olan papaz Brunson bugün dördüncü kez hakim karşısına çıktı. Tanıkların Brunson aleyhine ifadelerini geri çektiği duruşmada, savcı adli kontrolün kaldırılmasını istedi.

‘ALDIĞI CEZA YATTIĞI GÜNLERE DENK GELDİ’

Adli kontrol şartıyla ev hapsinde tutulan ABD'li papaz Andrew Brunson'ın yargılandığı davanın dördüncü duruşmasında, aleyhteki tanıklar ifadelerini değiştirdi. Brunson'a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası veren mahkeme, hakkındaki ev hapsini ve yurt dışına çıkış yasağını kaldırdı. Brunson'ın aldığı ceza da hapishanede yattığı günlere sayıldı.

ABD MASLAHATGÜZARI DURUŞMADA

İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından Alsancak'taki evinden saat 05.30 sıralarında yoğun güvenlik önlemi ile alınan Brunson, duruşmanın yapılacağı İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi salonuna getirildi.

Brunson'ın yargılandığı davayı izlemek üzere ABD Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier da duruşma salonuna geldi. Uluslararası medya mensupları ve bazı diplomatların da takip ettiği duruşma için yoğun güvenlik önlemleri alındı.

TANIKLAR İFADELERİNİ DEĞİŞTİRDİ

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Brunson'ın davasında duruşmaya 1 saat ara verildi. Tüm savunmasını Türkçe yapan Brunson'ın, kiliseye siyaset sokmadığını söyledi, tüm suçlamaları reddettiği ifade edildi.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, duruşmayı izleyen gazetecilerden CNN muhabiri Ben Wedeman, Twitter'dan yaptığı paylaşımda 1 saat süren ilk oturumda 3 tanığın dinlendiğini, savunmadan bir kişinin de ifade verdiğini belirtti.

Bazı tanıkların sabahki oturumda aleyhteki ifadelerini değiştirerek "kafa karıştırıcı yeni ifadeler" verdiğini aktaran Wedeman, aradan sonra bir kişinin daha Brunson lehine tanık olarak dinleneceğini yazdı.

‘BEN BİR ŞEY GÖRMEDİM’

Mahkeme Demircan'ı çağırdı ve Kalkan ile yüzleştirdi. Demircan mahkemede "Bu evde ben sadece Korelileri gördüm" dedi. Mahkeme başkanı Kalkan'a "Hani FETÖ'cüler burada kalmıştı demiştin" deyince de Kalkan ilginç bir yanıt verdi ve "Sayın Başkan ben böyle bir şey söylemedim" dedi.

Soruşturma aşamasında verdiği ifadesinin yanlış anlaşıldığını söyleyen Kalkan, "Benim kilise ve yakınında FETÖ'cülerin saklandığı yönünde bir ifadem olmadı" diye konuştu.

BRUNSON: TÜRKİYE'Yİ SEVİYORUM, MASUMUM

Amerikalı Pastör Andrew Brunson'ın yargılandığı davada savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı, adli kontrol şartının kaldırılmasını istedi ve Brunson hakkında "terör örgütüne destek" suçundan 10 yıla kadar hapis cezası talep etti. Savcı ayrıca, Brunson hakkındaki yurt dışına çıkış yasağının da kaldırılmasını istedi.

Beraatini isteyen Brunson ise ''Türkiye'yi seviyorum, masumum'' ifadesini kullandı.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, mahkeme heyeti, verilen aranın ardından kararını açıkladı. Heyet, Brunson'a TCK'nın 220/7 maddesi gereğince 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verirken, hükümle birlikte sanığın ev hapsi ve yurt dışı yasağını kaldırdı.

Kaynak: Sputnik/ BBC

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ