Genel
06 Ocak 2018 ( 2265 görüntülenme )

ŞOK!.. 15.1 MİLYARLIK 47 ŞİRKET SATILDI!..

47 TÜRK ŞİRKETİ YABANCILARA SATILDI

2017’de 15.1 milyar lira değerindeki 47’den fazla Türk şirketi yabancıların eline geçti. Üstelik Türk firmalarını alan yabancı şirketlerin bir bölümü vergi cenneti ülkelerden geldi...

Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Ömer Torlak, 2017 yılında gerçekleşen şirket alım ve satım verilerinin yer aldığı Birleşme ve Devralma Görünüm Raporu'nu açıkladı. 

22.3 MİLYARLIK 90 ŞİRKET

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre başkan Torlak'ın verdiği bilgilere göre geçen yıl ülke genelinde 22.3 milyar lira değerindeki 90 şirket birleşmeye gitti ya da biri diğerini devraldı. 

Bu dönemde her iki tarafı da Türk olan 31 şirket birleşme ya da devralmaya giderken her iki tarafı da yabancı olan 5 şirkette birleşme gerçekleşti. Bir tarafı Türk, diğer tarafı yabancı olan şirket sayısı ise 54'ü buldu.

20 ÜLKEDEN GELDİLER

Şirket birleşme ya da devralma işlemlerinde en çarpıcı sonuç ise yabancıların satın aldığı Türk şirketlerinde görüldü. 

Geçen yıl, aralarında vergi cenneti olarak bilinen ada ülkeleri de dahil olmak üzere 20 farklı ülkeden gelen yabancı şirketler, toplam değeri 15.1 milyar lirayı bulan 47 şirket grubunu satın aldı. 

Söz konusu 47 şirketin önemli bir bölümü holdingleri ifade ediyor. Dolayısıyla yabancılar bazı durumlarda holding şeklinde grubun tüm şirketlerini ya da holding içindeki birkaç şirketi satın aldıkları için yabancıya giden gerçek şirket sayısının çok daha fazla olduğu belirtiliyor. 

Bu alımlardan sonra yabancı şirketlerin ele geçirdiği bu 47 şirketteki yabancı hisse ağırlığı yüzde 68'e ulaştı.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ