5128 görüntülenme30 Haziran 2020
İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, AKP’nin meclise sunduğu çoklu baro teklifini ve doğabilecek sonuçları değerlendirdi. Durakoğlu tepkisini şu ifadelerle dile getirdi;

BU BİR FETÖ PROJESİ
" Bu projenin geçmişine baktığımızda 2009 yılında Abdullah Gül Cumhurbaşkanı olduğu dönemde devlet denetleme kurulu raporlarında zikredildiği, o raporları yazanların bir bölümünün içeride olduğu bir bölümün yurt dışında olduğunu düşünürsek bir FETÖ projesi olarak ortaya çıktığını 2010 yılında kurulan HSYK’nın yargının iki sac ayağını ele geçirmeyi planladığını, 2009 yılında da aslında bu planlamanın yapılmış olduğunu çok net tespit edebilmek mümkün.”

‘HAKİM SAVCI AYAĞI BİTTİ ŞİMDİ SIRA AVUKATLARA GELDİ’
Metin Feyzioğlu, Erdoğan'ı neden alkışladığını açıkladı - Son ...
“Şimdiye kadar yaşadığımız sorunların tamamı yargı bağımsızlığına ilişkindi ve daha çok hakim ve savcı ayağıyla ilgiliydi, şimdi geldiğimiz noktada hakim ve savcı ayağıyla ilgili şikayetler daha yoğun bir biçimde devam ederken ilk kez yargının üçüncü ayağının avukatların da bir biçimde ele geçirilmesi projesinin gerçekleştiğini görüyoruz.”

‘BU BİR FETÖ PROJESİ’
“ Bu projenin geçmişine baktığımızda 2009 yılında Abdullah Gül Cumhurbaşkanı olduğu dönemde devlet denetleme kurulu raporlarında zikredildiği, o raporları yazanların bir bölümünün içeride olduğu bir bölümün yurt dışında olduğunu düşünürsek bir FETÖ projesi olarak ortaya çıktığını 2010 yılında kurulan HSYK’nın yargının iki sac ayağını ele geçirmeyi planladığını, 2009 yılında da aslında bu planlamanın yapılmış olduğunu çok net tespit edebilmek mümkün.”dedi.

ERDOĞAN DÜĞMEYE BASTI
Önceki akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Daha demokratik çoğulcu ve temsil düzeyi yüksek bir baro yapısı oluşturmakta kararlıyız. Bunun için çoklu baro yapısı üzerinde duruyoruz. Milletvekili arkadaşlarımız bu konu ile ilgili kanun teklifini yarın veriyor" demişti.

BİNLERCE AVUKAT SAVUNMA MİTİNGİ
AKP’nin hazırladığı ve bazı illerde birden fazla baronun kurulmasına olanak verecek olan çoklu baro düzenlemesi Meclis’e sunuldu. Teklife karşı seslerini duyurmak üzere Ankara’ya yürüyen barolar, bu kez de adliyelerde önlerinde “Savunma Mitingi” düzenledi.

DAVUTOĞLU: ‘BU BİR FETÖ PROJESİ’
Öte yanda Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, baroların seçim sisteminde yapılması öngörülen yasal düzenlemeye ilişkin konuştu. Baroların bölünerek, seçim sisteminin değiştirilmek istenmesiyle ilgili olarak ‘FETÖ’nün yapmak istediği de buydu’ diyerek tepki gösterdi. Konuyla ilgili açıklama şöyle;

‘DÜN FETÖ İSTİYORDU ŞİMDİ AKP’
“Baroların en temel anayasal hak olan seyahat özgürlüğü, toplantı yapma özgürlüğü beşinci sınıf bir otoriter rejimdeymişiz gibi ihlal edildi. Dün FETÖ’nün AK Parti’ye yaptığını bugün hükümet başkalarına yapmak istiyor. Dün HSYK’yı tekeline almak isteyen FETÖ’nün yapmak istediğini bugün iktidar zihniyeti istiyor.”

’SAVUNMA ETNİK VE DİNİ TEMELDE AYRIŞTIRILMAK İSTENİYOR’
İktidar bu yaptığı ile hukuk sisteminin en temel ayaklarından savunmanın mezheplere, etnik kimliklere göre bölünmesi ihtimalinin farkında bile değil. Ya da daha kötüsü çok iyi farkında ve bizzat bu bölünmeyi istiyor. Siz alevi baro, sünni baro, ulusalcı baro, kürtçü baro, sağcı baro, solcu baro, AK Partili baro, CHPli baro mu kurmak istiyorsunuz?

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ