Güvenlik

Suriye..’Hava Harekatı’

MSB, Suriye’nin kuzeyine akşam saatlerinde hava harekatı düzenlendiğini duyurdu. Yapılan açıklamada 6 hedefin imha edildiği belirtildi.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Suriye’nin kuzeyine düzenlenen hava harekatlarında terör örgütünün 6 hedefi imha edildi. Çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi.” denildi. Bakanlık sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Suriye’nin kuzeyinde bulunan terörist hedeflerine 8 Ekim 2023 saat 22.00de hava harekâtları icra edilmiş, icra edilen hava harekâtlarıyla Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) tarafından kullanılan petrol tesisi ile içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen sığınak ve barınaklardan oluşan 6 hedef imha edilmiştir. İcra edilen harekâtlarda azami oranda yerli ve millî mühimmat kullanılarak çok sayıda terörist etkisiz hâle getirilmiştir”.

GAZZE VURULDU

Öte yanda Filistin-İsrail arasında çıkan çatışma şiddetini arttırmaya devam ederken İsrail savaş uçakları Gazze’nin merkezinde yer alan Er-Rimal semtindeki Ulusal İslam Bankası merkezini vurdu.

HİZBULLAH DEVREDE

Son olarak Lübnan Hizbullahı’ndan yapılan açıklamada, “İşgal altındaki Şebaa Çiftlikleri bölgesindeki 3 İsrail alanını hedef aldık” denildi. Hizbullah, saldırının çok sayıda top ve güdümlü füzeyle yapıldığını ve hedeflerin doğrudan vurulduğunu açıkladı.

ABD SAVAŞ GEMİLERİ YOLDA

Tüm bunlarla birlikte Hamas’ın İsrail’e karşı başlattığı ‘Aksa Tufanı’ operasyonu sonrası ABD Savunma Bakanı Lloyd J. Austin, USS Gerald R. Ford uçak gemisi ve beraberindeki görev grubunu İsrail’e gönderdiğini duyurdu.

Kaynak: Ajanslar/ TRT

Başa dön tuşu