Gündem

Sular Isınıyor.. ‘İstifa’

İYİ Parti’nin yerel seçimlerde 81 ilde aday çıkarma kararının ardından, bazı teşkilatlarda istifalar sürüyor. Son olarak İYİ Parti Elazığ İl Başkanı Servet Gürgözeler, merkez ilçe başkanı Aygün Akgül yönetim kurulu yönetimi ve Sivrice ilçe yönetimi olmak üzere 50’ye yakın kişi seçimlere tek başına girilme kararı sonrasında istifa etti.

‘GÖRDÜĞÜMÜZ LÜZUM ÜZERİNE’

Yapılan açıklamada, “İYİ Parti İl Başkanı olarak, yürüttüğümüz görevimizden gördüğümüz lüzum üzerine Merkez İlçe Başkanımız Aygün Akgül ve yönetim kurulu üyelerimiz ile birlikte istifa ediyoruz. Kamuoyuna duyurumuzdur” ifadeleri kullanıldı.

ANKARA

Geçtiğimiz gün de İYİ Parti Ankara İl Başkanı Faruk Köylüoğlu ve divanı oluşturan 23 yardımcısı görevlerinden istifa etti. Aynı kapsamda yönetimde görevli 57 kişi de istifasını verdi.

GÖRÜŞ AYRILIĞI

İYİ Parti Ankara İl Başkanı Faruk Köylüoğlu, yaptığı açıklamalarda Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne destek olduğunu dile getiriyordu. Genel Başkan Meral Akşener ve parti yönetiminin “81 ilde kendi adaylarımızla seçime gireceğiz” açıklamaları parti içerisinde görüş ayrılıklarına neden oldu.

GENEL MERKEZ RAHATSIZ

Köylüoğlu’nun “Geçen dönem belediye seçimlerini kazandırmaya uğraştığımız kişiyi bu dönem kaybettirmeye mi uğraşacağız? 3 ay önce devletin yönetimini teslim etmeyi düşündüğümüz kişinin genel başkanı olduğu partinin belediye başkan adayına nasıl muhalefet edeceğiz?” sözleri genel merkezde rahatsızlık yarattı.

TOPLU İSTİFA

Genel merkezden, Ankara İl Başkanlığı’na ‘Ya istifa edin ya görevden biz alacağız’ mesajı bildirildi. Bugün akşam saatlerinde toplanan İYİ Parti Ankara İl Yönetimi, aralarında yaptığı değerlendirmeden sonra toptan istifa kararı aldı. Karar, genel merkeze bildirildi. Köylüoğlu’nun genel merkeze gönderdiği istifa dilekçesinde şu ifadeler yer aldı:

‘İSTİFA KAÇINILMAZDIR’

* “Partimiz Genel İdare Kurulu’nda alınan, 81 ilde iş birliği olmaksızın yerel seçimlere girilmesi kararının ardından, Ankara açısından çekincemizi dile getirmiş bulunduğumuzdan iş birliği yapmamız gerekliliği konusundaki görüşümüz parti yönetimimizle çeliştiği için görevimizden istifamız kaçınılmazdır.”

Köylüoğlu, dilekçede “29 Ocak 2023 tarihinde devraldığım İyi Parti Ankara İl Başkanlığı görevimden bugün itibariyle istifa ettiğimi kamuoyuna saygılarımla duyururum” dedi.

AKP’DEN İTTİFAK ÇAĞRISI

Bugün de Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmasında, “Ülkesinin ve milletinin bekası, istiklali ve istikbali uğrunda verdiğimiz mücadeleye katılmak isteyen herkese Cumhur İttifakı’nın kapısının, tabii ortaklarımızın da rızası şartıyla açık olduğunu belirtmek isterim” dedi.

‘İYİ PARTİ DE OLABİLİR’

Toplantı çıkışında gazeteciler Erdoğan’a Cumhur İttifakı ile ilgili yaptığı çağrının İYİ Parti’ye mi yapıldığını sordu. Erdoğan, “Katılmak isteyen herkese kapımız açık. İYİ Parti de olabilir. Ne kadar bu politika güçlü olursa ülkemizin menfaatine” yanıtını verdi.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Başa dön tuşu