Genel
28 Nisan 2019 ( 3030 görüntülenme )

KAMU MALLARINA SATIŞ!..

Bütçe açığıyla hemen her yıl gündeme gelen SGK'nın 2018 yılında 32 gayrimenkulünü sattığı ortaya çıktı.


Her yıl artan açıklarıyla iktidarla muhalefet arasında tartışmalara konu olan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) 2018 yılında 32 gayrimenkulünü sattığı ortaya çıktı. Altısı kamulaştırma, 26’sı ise açık artırma usulü ile satılan gayrimenkullerden toplam 33 milyon 924 bin TL gelir elde edildi.

YAPILANDIRMA SONUÇ VERMEDİ

SGK’nin, “2018 Yılı Faaliyet Raporu”na göre, prim ve prime ilişkin borçlarını ödeyemeyen milyonlarca yurttaş, borçlarını yapılandırmak için başvurdu. Bu kapsamda 8 milyon 56 bin 447 yurttaşın borcu yapılandırıldı. Yapılandırılmaya gidilen toplam prim borcu tutarının 157 milyar TL olduğu bildirildi. Bu tutarın yalnızca 37 milyar TL’si tahsil edilebildi.

KAYIT DIŞI İSTİHDAM

Kurumun faaliyet raporunda, Türkiye’nin çalışma yaşamındaki ve sağlık sistemindeki olumsuz tabloyu gözler önüne seren itiraf niteliğinde başlıklar da sıralandı. Raporda, “Tehditler” başlığı altınsa sıralanan verilerden bazıları şunlar oldu:

- Kayıt dışı istihdam oranının yüksek olması,
- Toplumda sürekli prim affı beklentisi olması,
- Ülkedeki sağlık politikalarının SGK’nın sağlık maliyetlerini artırması,
- Bütçe kısıtlarının sosyal güvenlik alanındaki gelişmelere fırsat vermemesi
- İlaç ve tıbbi malzemede dışa bağımlılığın mali yükü artırması.

PERSONELİN YARISI MEMNUN DEĞİL

SGK’nin 2018 yılına ilişkin yaptırdığı çalışan memnuniyet anketinin sonuçları, kurumda çalışan personelin memnuniyetsizliğini ortaya koydu. Çalışan memnuniyetini yüzde 65’e çıkarmayı hedefleyen kurum, bu alandaki hedefin yüzde 10 gerisinde kaldı. SGK’nin hem taşra hem de merkez birimlerini kapsayan ankete katılan personelin yalnızca yüzde 56,3’ü, “İşimden memnunum” yanıtını verdi.

kaynak:yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ