Hürriyet'in AKP'ye yakın yazarlarından Abdülkadir Selvi, bugünkü yazısında istifa kararının Erdoğan'la görüştükten sonra alındığı iddia etti ve o görüşmede geçtiğini iddia ettiği diyaloğa da köşesinde yer verdi. Selvi’ye göre Soylu ‘Erdoğan’ın elini rahatlatmak için istifa etmiş!.. Selvi'nin "Erdoğan ile Soylu arasında istifa konuşması" başlıklı yazısında ilgili bölüm şöyle:

‘GECE YARISI İSTANBUL’A YOLCULUK’
“Süleyman Soylu ile zaman zaman görüştüğüm telefon numaralardan kendisine ulaşmaya çalıştım. Ancak Soylu telefonlarını kapatmıştı. Yakın çevresine ulaştığımda ise, "Cep telefonlarını kapattı. Başka bir numara yanında" yanıtını aldım. Soylu’nun açıklaması kamuoyuna ulaştığı anda o eşi Hamdiye hanımla Ankara’dan, İstanbul’a doğru yola çıkmıştı bile.”

İSTİFADAN ÖNCE ERDOĞAN’LA GÖRÜŞTÜ
Peki Süleyman Soylu, istifa kararını açıklamadan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştü mü? Edindiğim bilgiye göre görüşmüş. Hem de kapsamlı bir görüşme gerçekleşmiş. Kamuoyuna açıklama yapılmadan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Süleyman Soylu arasında bir görüşme gerçekleşmiş. Soylu, sokağa çıkma yasağıyla ilgili yaşanan kargaşadan dolayı tüm sorumluluğun kendisine ait olduğunu söylemiş. Bedel ödeme adına istifa etmek istediğini ifade etmiş.

Soylu ‘SİZİN ELİNİZİ RAHATLATMAK İÇİN İSTİFA EDİYORUM’
Erdoğan ile Soylu arasında şu diyalog gerçekleşmiş:
Erdoğan - Gerek yok.
Soylu - Efendim konjonktür onu gerektiriyor. Sizin elinizi rahatlatmak için istifa ediyorum
Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ikinci bir şey söylemesini beklemeden,”Hakkınızı helal edin” demiş.

‘ERDOĞAN KABUL ETMEDİ’
Soylu’nun istifa açıklamasıyla, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın açıklaması arasında geçen süre zarfında kulislerde birçok senaryo konuşuldu. Ancak tartışmalara Cumhurbaşkanı Erdoğan son noktayı koydu. İstifa kararının ardından İstanbul’a dönen Soylu’nun telefonundan irtibat kuruldu, Cumhurbaşkanı Erdoğan istifayı kabul etmediğini bildirdi. Erdoğan, terörle mücadeledeki başarılı çalışmaları için her zaman destek verdiği Süleyman Soylu’nun istifasını kabul etmeyerek, birkaç saat süren tartışmalara son noktayı koydu.”

GECE NE OLDU
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından paylaştığı mesajda "Gayretle ve titizlikle yürütülen bir süreçte tamamen salgının önlenmesine yönelik hafta sonu sokağa çıkma kararının uygulanmasının sorumluluğu, her yönüyle şahsıma aittir" dedi. Soylu, "Onurla yürüttüğüm İçişleri Bakanlığı görevimden ayrılıyorum" ifadelerini kullandı.

SOSYAL MEDYA HESABINDAN DUYURDU

Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajla İçişleri Bakanlığı görevinden ayrıldığını duyurdu. Twitter hesabından paylaşım yapan Soylu, hafta sonu sokağa çıkma yasağı kararının uygulanmasının sorumluluğu, her yönüyle kendisine ait olduğunu belirtti.Bakan Soylu’nun açıklaması şu şekilde:

‘SORUMLULUK ŞAHSIMA AİTTİR’
* Gayretle ve titizlikle yürütülen bir süreçte, tamamen salgının önlenmesine yönelik hafta sonu sokağa çıkma kararının uygulanmasının sorumluluğu, her yönüyle şahsıma aittir.
* Başlangıçta kısıtlı saatlerde de olsa ortaya çıkan görüntüler, mükemmel yönetilen bu süreçle uyuşmadı.
* Yaşadığım onca tecrübe, sorumluluk kısmı üzerimizde olan bu olayda, böyle görüntülere yol açmamalıydı.
* İyi niyetle, hafta sonunda salgını ve bulaşı bir nebze durdurabilmek adına atılan bir adımdı.”
‘BENİ BAĞIŞLAYIN’
* Hiçbir zaman zarar vermek istemediğim Aziz Milletimiz, hayatımın sonuna kadar da sadık olacağım Sayın Cumhurbaşkanım beni bağışlasın…
* Onurla yürüttüğüm İçişleri Bakanlığı görevimden ayrılıyorum…
* Tüm dostlara, mesai arkadaşlarıma Allahaısmarladık.
* Allah Milletimizi korusun…”

İSTİFA KABUL EDİLMEDİ
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından paylaştığı mesajda "Gayretle ve titizlikle yürütülen bir süreçte tamamen salgının önlenmesine yönelik hafta sonu sokağa çıkma kararının uygulanmasının sorumluluğu, her yönüyle şahsıma aittir. Onurla yürüttüğüm İçişleri Bakanlığı görevimden ayrılıyorum" ifadelerini kullandı. Ancak istifa Cumhurbaşkanlığınca kabul edilmedi. İletişim Başkanlığı önce tweet atarak istifanın kabul edilmediğini duyurdu.

Kaynak: Cumhurbaşkanlığı/ Süleyman Soylu Twitter

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ