Güvenlik

‘Savaş İlan Edildi’

İsrail Başbakanı Netanyahu İsrail, anayasanın 40. maddesini 1973’ten bu yana ilk kez uygulayarak resmen savaş hali ilan etti.

İSRAİL ORDUSU SAVAŞ HALİNE GEÇTİ

İsrail ordusundan yapılan açıklamaya göre, Gazze Şeridi’ndeki Filistinli gruplar, birçok noktadan İsrail’e doğru onlarca roket attı. Söz konusu roketlerden bazıları, İsrail ordusuna ait “Demir Kubbe” hava savunma sistemlerince imha edilirken İsrail ordusu savaş haline geçtiğini duyurdu.

İsrail’de sirenler çalmaya devam ederken siviller havaalanlarına akın etmeye başladı. İsrail’den yapılan açıklamaya göre çatışmalarda 1500 kişi yaralanırken can kaybı da yine resmi rakamlara göre 250 olarak duyuruldu.

LÜBNAN VE MISIR’DA HAREKETLİLİK

Mısır’ın liman kenti İskenderiye’de polisin İsrailli turistlere ateş açtığı açıklandı.Yapılan açıklamada Mısırlı bir polis memuru, Akdeniz kıyısındaki şehirde ateş açtı. İlk belirlemelere göre iki İsrailli turist ve bir Mısırlı yaşamını yitirdi.

Mısır yerel basınına konuşan kaynaklar olayın İskenderiye’deki Pompeii’nin Sütunları’nda meydana geldiğini aktardı. Olayda bir kişinin de yaralandığı belirtildi. Yetkililer, saldırganın gözaltına alındığını duyurdu.

Son olarak Lübnan Hizbullahı’ndan yapılan açıklamada, “İşgal altındaki Şebaa Çiftlikleri bölgesindeki 3 İsrail alanını hedef aldık” denildi. Hizbullah, saldırının çok sayıda top ve güdümlü füzeyle yapıldığını ve hedeflerin doğrudan vurulduğunu açıkladı.

LÜBNAN

Hizbullah liderlerinden Şeyh Muhammed Yezbek, ”Bugün fetihlerin kaçınılmaz olduğu gözüküyor.” açıklamasında bulundu. İsrail basınında yer alan haberlerde ordunun, Lübnan sınırına yakın bölgelerdeki İsraillilere kapalı alanlardan çıkmama talimatı verdiği bilgisi yer aldı. Bu gelişmeyle birlikte çatışmalar Lübnan sınırına da taşınmış oldu.

Kaynak: Ajanslar/Yeniçağ

Başa dön tuşu