Politika
16 Eylül 2020 ( 9015 görüntülenme )

Sabaha Karşı 'Büyük Dalga'

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında bu sabah, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri 34 ilde eş zamanlı baskın düzenlendi. Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında düzenlenen operasyonda 132 şüpheli tespit edildi.

82’Sİ MUVAZZAF ASKER TOPLAM 132 ŞÜPHELİ
Dosya kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen şüphelilerin 82'sinin aktif asker, 32'sinin sözleşmesi fesh edilen 5'i kamu görevinden çıkarılan biri de disiplinsizlikten atılan, 2'si emekli asker olduğu belirtildi. TEM ekiplerince adreslerde arama yapıldığı belirtilirken, devam eden operasyon kapsamında 106 şüphelinin yakalandığı öğrenildi.

DÜN DE 48’İ MUVAZZAF 66 ASKER HAKKINDA YAKALAMA KARARI VERİLMİŞTİ
Öte yanda dün İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının, FETÖ'nün TSK içerisindeki kripto yapılanmasına yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında, ankesörlü veya büfe telefonlarından örgütün "mahrem imamları" olarak nitelendirilen terör örgütü yöneticileriyle görüştükleri öne sürülen 48'i muvazzaf 66 şüpheliyi yakalamak amacıyla çalışma başlatıldı. İzmir merkezli 28 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi.

DENİZ HAVA KARA JANDARMA
Haklarında gözaltı kararı verilen 66 zanlıdan 19'unun Kara Kuvvetleri, 18'inin Hava Kuvvetleri, 24'ünün Jandarma, 2'sinin Sahil Güvenlik ve 3'ünün Deniz Kuvvetleri Komutanlığı mensubu astsubay oldukları, 48'inin de halen görev yaptığı öğrenildi. Operasyonda Foça İlçe Jandarma Komutanı olarak görev yapan Yüzbaşı Ç.E'nin de gözaltına alındığı bildirildi.

ÖNCEKİ GÜN DE İSTANBUL MERKEZLİ 21 İLDE OPERASYON YAPILMIŞTI
FETÖ'nün, TSK içerisindeki mahrem yapılanmasına yönelik İstanbul merkezli 21 ilde operasyon düzenlendi. Operasyonda muvazzaf Albay ve alt rütbelerdeki askerlerin de bulunduğu 53 şüpheli için gözaltı kararı verildi.

53 ŞÜPHELİ ASKERE GÖZALTI KARARI

Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının tespiti için yürütülen ‘Ankesörlü telefon soruşturması’ kapsamında 21 ilde 76 adrese eş zamanlı baskın düzenlendi. Operasyon kapsamında muvazzaf albay, yüzbaşı, üsteğmen ve KHK ile ihraç edilen askeri personelin bulunduğu 53 şüpheli için gözaltı kararı verildi. Devam eden operasyonlarda 23 kişi gözaltına alınırken adreslerinde aramalar yapıldığı belirtildi.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ