Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın operasyon mesajı sonrası ÖSO güçleri Reuters'a yaptığı açıklamada 14 bin askerlerinin Türkiye'ye destek için hazır olduğu mesajını verdi.

Haber böyle…
2002’de sayısı3binolana teröristler zamanında harekata izin verilmediği için şimdi sayıları yüz bini aştı, Irak sınırlarını da aşıp Fırat’ın doğusunda yerel yönetimler kurdu göz göre göre… Şimdi Türkiye harekâta hazırlanıyor hem de Suriye muhalifleriyle birlikte yani ulusal bir harekat değil ÖSO’yla karma… En başta varlığını ve bekasını tehdit altında gören bir devlet milli harekat yapar karma değil!.. Suriye’den tehdit geliyorsa eğer, muhaliflerle değil, Suriye Devleti ile işbirliği yapar!.. Ama yok siz illa ki muhaliflerle harekata kalkışıyorsanız eğer üstelik Suriye devletini de karşınıza alarak, o zaman işin içinde iş var demektir. Ne iş olabilir?

BOP TIKIR TIKIR İŞLİYOR

Karşımıza duran dağ gibi BOP(Büyük Ortadoğu Projesi’ duruyor; Irak kuzeyinde bir Barzani devleti ve Suriye kuzeyinde birpkk/pd devlet.
Karşımızda duran 91 Körfez savaşı var; Özal destek verdi ve Barzan postal öpücülükten Özerk Kürdistan Yönetimini Başkanı oldu.

203 KÖRFEZ SAVAŞINDA TÜRKİYE ZARAR GÖRDÜ


Karşımızda duran dağ gibi 2003 Körfez savaşı var; Erdoğan destek verdi ve Özerk Barzani Federe Kürdistan Bölgesel Yönetim Başkanı oldu. PKK ya gelince, Özal döneminde üç beş çapulcudan sayıları onbinleri aşan silah güce dönüştürüldü, Çekiç Güç’ün de desteğiyle. Erdoğan döneminde bu pkk terör örgütü siyasi güce dönüştü, artık sandıktan çıkıyor, cumhurbaşkanlığı seçiminde aday dahi gösterebiliyor.

BOP’UN IRAK AYAĞI TAMAM


Bu projenin Irak ayağı tamamlandı, Barzani; Türkiye siyasi ayağı da tamam, iş anayasa değişikliğiyle eyalet ya da benzeri özerk yönetimlerin kurulmasına ve Türk ulus devlet kimliğinin anayasadan çıkarılmasına kalmış yani süreç işliyor.

PAZARLIK SURİYE ÜZERİNDE SÜRÜYOR


Suriye ayağına gelince… Sorun burada başlıyor, Büyük İsrail’e giden yolda kurulması gereken bir ayak var, o da bugün tartışılan Fırat’ın doğusundaki yeni yapılanma ama iş burada kilitlenmiş. Pazarlık konusu işte bu olmalı… Her ne kadar bu bölgede PKK ve türevleri eliyle özerk yönetimler kurulmuş olsa da küresel bir teminat ortaya çıkmış değil, üstelik zamanla güç kazanacak olan Esad rejiminin buraya müdahale etmemesi diye bir garanti yok.

TÜRKİYE-ABD ARASINDA PAZARLIK YAPILIYOR

İşte proje bu noktada düğümleniyor; Fırat’ın doğusunda yüz bini aşkın ve Türkiye’nin terörist gördüğü unsurlar var ama bunlar nasıl yasal bir statüye kavuşturulabilecek?.. Bu yönetimler nasıl küresel teminat altına alınabilecek?.. Bana sorarsanız 17/25 operasyonundan bugüne düre gelen Türkiye ile ABD arasında geçen pazarlık konusu bu olmalı zaten 15 Temmuz darbe kalkışması da bu süreçte ortaya çıktı, kod Ergenekon kumpası da böyle hedefine ulaştı.

FIRAT’IN DOĞUSUNDAKİ YAPI GARANTİ ALTINA ALINMAYA ÇALIŞILIYOR

Yine niyet okumayla değil, şu anki gidişata ve Türkiye’nin baştan beri izlemiş olduğu Suriye politikasına bakılarak yarın ne olabileceğini söyleyebilmek de mümkün. Irak’ta bir Kürt devleti kurulmasına karşıyız diyenlerin bu devlete giden yolu nasıl açmış olduklarına bakıldığında, bugün de çıkıp ortaya ‘hudutlarımızda ayrı bir devletin kurulmasına karşıyız’ diyenlerin nasıl bir yol izleyeceklerini söyleyebilmek artık mümkün…

Birincisi yeni Suriye anayasası, Türkiye-Rusya ve İran arasında görüşmeler sürüyor, yapılacak düzenlemeyle Fırat’ın doğusundaki bu yapının öncelikle anayasa çerçeve içerisine alınması gerçekleşebilir. Bu da PKK ve türevlerinin yeni yönetimine küresel teminat sağlayabilir.

TERÖRİSTLER YEREL YÖNETİM GÜCÜNE DÖNÜŞTÜRÜLECEK

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ