AKP'ye yakınlığı ile bilinen anket şirketi ORC Araştırma, son anketin sonuçlarını açıkladı.

HALK ERKEN SEÇİM İSTİYOR
Ankete göre vatandaşların yüzde 59.9’u erken seçimin yapılması gerektiğini düşünürken, ‘Erken seçime ihtiyaç olduğunu düşünüyor musunuz?’ sorusuna ise yüzde 40’ı ise hayır yanıtını verdi. ORC Araştırma’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

‘HÜKÜMETİ BAŞARISIZ BULANLARIN ORANI ÇOK YÜKSEK’
”(1) Erken seçime ihtiyaç olduğunu düşünenler %60 gibi yüksek bir oranda olsa da, hükümeti başarısız bulanlar bu oranın çok daha üstünde görülmektedir. Bunun yanı sıra erken seçim olmasına karşı olanların içinde ciddi sayıda muhalif seçmen bulunmaktadır.”

‘ERKEN SEÇİME KARŞI OLANLAR EKONOMİDEN ENDİŞE EDİYOR’
(2) Bu seçmenler “zaten kötü olan ekonomiyi daha kötü hale getirir” endişesi ile erken seçime karşı çıkmaktadır. Son cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’a oy veren seçmenlerin ise yüzde 40’a yakını erken seçimin ihtiyaç olduğunu belirtmektedir.”

‘AKP’NİN KEMİK KİTLESİ KIRILDI’
(3) Bu durumun başlıca sebepleri ekonomi, hukuk ve mülteci sorunudur. Kapanmalarının olduğu dönemde “kriz her yerde var, kapanmalardan sonra her şey normale döner” düşüncesi hakimken, sonrasında ekonomik sıkıntıların bitmemesi Ak Parti’nin kemik kitlesini kırdığı gözlemlenmiştir.”

‘AFGAN GÖÇÜ AKP SEÇMENİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ’

(4) Özellikle Afgan göçünün önce inkar edilmesi de aynı kitlede kırılmalara neden olmuştur. Hukuk ve demokrasi konusundaki geriye gidiş algısı ise Ak Parti kitlesini kırmaktan çok, oylarını yeniden yükseltebileceğine dair inancın zayıflamasına neden olmaktadır.

‘AKP’NİN 1. PARTİ KONUMU RİSK ALTINDA’
(5)”Artık toparlanamaz” söylemi, Ak Parti için her şeyden daha tehlikelidir. Bu durum Ak Parti içinden çıkan partilere yönelimi artıracaktır. Temmuz/Ağustos aylarındaki düşüş ivmesinin sürmesi halinde, Ak Parti’nin 1. Parti konumunun ciddi risk altında olacağını söyleyebiliriz.”

Kaynak: Ajanslar/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ