İstanbul Sözleşmesi tartışmalarına Kur’an-ı Kerim’deki Hz. Yusuf kıssasını alet eden Misvak dergisi hesabına Twitter’da tepki yağdı. Ancak sosyal medya düzenlemesi ‘değerleri aşağılayan paylaşımlara geçit verilmeyecek’ söylemiyle savunulurken ve hükümet karşıtı iletilere anında müdahale edilirken dini değerlere yönelik bu çirkinlik karşısında harekete geçilmedi.

HZ. YUSUF KARİKATÜRÜ ÇİZDİLER
Misvak Dergisi, İstanbul Sözleşmesi’ni eleştirmek isterken Kur’an-ı Kerim’de yer alan Hz. Yusuf kıssasını karikatürleştirdi. “Kadının beyanı esastır” ilkesini hedef alan içeriğe, sosyal medyada ‘’Peygamber’e saygısızlık. Mizahın da bir adabı var” tepkileri yağdı. Ancak ne BTK ne de ilgili kurumlar harekete geçti. Paylaşımın yapıldığı dergi hesabı, kullanıcıların tepkisi üzerine üç gün sonra Twitter tarafından askıya alındı.

ŞİKAYETLERE TWİTTER KULAK VERDİ
Twitter kullanıcıları dini değerlere saldırı niteliğindeki karikatüre tepki gösterdi. “Bu mizah değil düpedüz hadsizlik” eleştirileri yapıldı. Ancak ısrarlı çağrılara rağmen skandala ilişkin ne BTK’dan ne ilgili bakanlıklardan bir adım gelmedi. Buna karşılık Türk kullanıcıların hassasiyetini Twitter CEO’su Jack Dorsey dikkate aldı. Derginin Twitter hesabı kısıtlandı. Devletin dikkate almadığı hassasiyete Twitter’ın kulak verip harekete geçmesi eleştiri konusu oldu.

ÇİRKİNLİĞE TEPKİ YAĞDI
Misvak dergisinin skandal karikatürüne kendi okurları da tepki gösterdi. Dini değerleri aşağılayan çirkinliği her kesimden kullanıcı hedefe koyunca derginin hesabı kısıtlandı.

Kaynak: Karar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ