TBMM Adalet Komisyonunda, AKP ve MHP milletvekillerinin imzasını taşıyan Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 12 maddesi daha kabul edildi.

BAROLARIN YAPISINI BOZAN TEKLİFİN 17 MADDESİ KABUL EDİLDİ
TBMM Adalet Komisyonunda, AKP ve MHP milletvekillerinin imzasını taşıyan Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 12 maddesi daha kabul edildi. İkinci gün görüşmelerinde 5 maddesi kabul edilen teklifte, toplamda 17 madde komisyondan geçmiş oldu. Kabul edilen maddelere göre,

‘BİL İLDE BİRDEN FAZLA BARO KURULABİLECEK’
“ Belirli şartların gerçekleşmesi durumunda aynı ilde birden fazla baro kurulabilecek. Aynı ilde birden fazla baronun bulunması halinde baroya yazılma talebi herhangi bir baroya yapılabilecek. Aynı ilde birden fazla baro varsa avukatlık stajının ikinci altı aylık kısmı, staj yapılan baroya kayıtlı bir avukatın yanında gerçekleştirilebilecek.”

‘BAROLAR PARÇALANIYOR’
Söz alan CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, “16 yıl boyunca avukatlık yaptım. Etnik, dini, siyasi olarak bir baroya üye olmak istemiyorum. Ben mesleğim üzerinden örgütlenmek istiyorum” derken HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, “TBMM’nin etrafı çevrilerek cezaevi haline getirilmiştir. TBMM’nin bu hali, bu tasarıyı çok net ifade etmektedir” ifadelerini kullandı.

'BAROLAR TİCARETHANEYE DÖNER'
CHP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, “Ülkeye yaptığınız kötülüklere karşı sessiz kalmayan baroları ele geçirmek istiyorsunuz. ‘Ne var canım üç ili ilgilendiriyor’ gibi yorumlar duyuyorum. Bilgisizlik mi kötülük mü bilmiyorum ama bilgisizlik ise bir kez daha altını çizeyim. Barolar hak aramaktan çıkıp ticarethaneye döner. Ekmek yiyen herkese zarar verir. Baro dediğiniz şey dernek değil Anayasal kurumlardır. Bu yaptığınız yapılamaz bir şeydir” dedi.

Kaynak: gerçekgundem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ