Genel
06 Ağustos 2017 ( 460 görüntülenme )

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NDAN SURİYE'DE İLGİNÇ HAMLE!..

SURİYE'nin Azez, Mare, Soran, Aktarin ve Çobanbey bölgelerindeki eğitim faaliyetlerini Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) devraldı. 


Fırat Kalkanı operasyonunun ardından Suriye’nin kuzeyinde IŞID’den temizlenerek Özgür Suriye Ordusu militanlarının kontrolüne bırakılan Azez, Mare, Soran, Aktarin ve Çobanbey bölgelerindeki eğitim faaliyetlerini Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) devraldı. 

Yaklaşık 65 bin çocuğa eğitim verilen bölgede yıkılan okulları tamir etmeye ve yenilerini yapmaya uğraşan bakanlığın, Türkiye’de olduğu gibi İHH, Deniz Feneri, Hayrat Vakfı gibi dini vakıflarla anlaşması dikkat çekti. Bu kapsamda 5 bölgede 189 okulda 61 bin 112 öğrenciye eğitim verilmeye başlandı. Türkiye’deki illerden toplanan okul malzemeleri de bölgeye sevk edildi.

DİNİ VAKIF VE CEMAATLER DEVREDE

Fırat Kalkanı’nın ardından IŞİD’den kurtarılan bölgelerde eğitim, Türkiye’de olduğu gibi dini vakıf ve cemaatlerle el ele yürütülüyor. Sınır valilikleri kampları dini vakıflara açıyor. Kilis Valiliği tarafından her kampta “yerli STK” adı altında İHH, Deniz Feneri, Hayrat Vakfı gibi birçok dini vakfa eğitim çalışması yaptırılıyor.

Bölgedeki okulları kayıt altına alan MEB’in verilerine göre Azez’de bir okul tamamen yıkıldı, 5 okul mültecilerce işgal edildi, 1 okulda Türk askerleri, 1 okulda da ÖSO militanları konuşlanırken, bir okul ise kamu kurumlarınca kullanılıyor.

7 MİLYON LİRALIK MASRAF

Bakanlık incelemeleri sonrasında bu bölgede 24 okulda tadilat gerekiyor ve bu kapsamda 2 milyon TL’lik bir kaynak aktarılmış durumda. Ancak 3 okulda yapılması gereken büyük ölçekli tadilat ve 4 yeni okul için yaklaşık 5 milyon TL’lik yeni kaynak gerekiyor. MEB verilerine göre, Mare’de 1 okulun tamamen yıkıldığı, 3 okulda mültecilerin oturduğu, 4 okulda ÖSO militanlarının konuşlandığı ve 4 okulun da başka amaçlar için kullanıldığı kayıt altına alındı. Bölgede okulların boşaltılması için 50 konteyner ve kapasite eksikliği yüzünden 10 konteyner sınıf gerekiyor.

MASRAFLAR TÜRKİYE'DEN

Bölgede görev yapacak öğretmenlerin maaşlarının MEB bütçesinden karşılanması kararlaştırıldı. Bakanlığın aylık 2 milyon TL’ye yakın ek maaş ödemesi yaptığı öğrenildi. Ayrıca Çobanbey’in tamamı, kuzey Soran, kuzey Azez bölgelerinde öğrencilere de şartlı eğitim yardımı kapsamında nakit yardımı yapılması istendi.

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ