5719 görüntülenme12 Eylül 2020
Eski AKP Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu ve ceza hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen katıldığı canlı yayında tarikatlar konusunu tartıştı. "Tekke ve zaviyeler" için "Sosyolojik ihtiyaçtır" diyen Kuzu, "Tarikatlar okul açmalı mı?" sorusuna "Bir tarikatın vakfı varsa okul açmışsa bırak açsın. Bana ne engeli var?" yanıtını verdi.

ERSAN ŞEN KUZU’YA KARŞI

Eski AKP Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu ile ceza hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen’in “Tarikatlar kapatılmalı mı?”‘ tartışması canlı yayına damga vurdu. ‘Tekke ve zaviyeler’ için “Bu bir sosyolojik ihtiyaçtır” diyen Burhan Kuzu, şu ifadeleri kullandı:

‘DİYANET TARİKATLARI DENETLEYEMEZ’
* İlla zorunludur, mutlaka tarikatlarla dini ibadetler, vecibeler yerine getirilir diye bir kastım yok. Böyle bir şey zaten doğru da olmaz. Tarik yol demektir, tarikat Allah’a giden yol olarak kabul edilir. Genel olarak masum olduğunu düşünürüz. Biraz dünyadan elini çeken, inzivaya çekilen gibi… Ama bugün için deniliyor ki bunlar ticaretle uğraşıyor, holding sahibi olmuşlar. Bunlar da doğru olabilir hepsini kast edemem ama… Bu bir denetim meselesidir. Diyanet tarikatları denetleyemez.”

‘BIRAKIN OKUL AÇSIN’
* Tarikat olarak değil, özel okullar yok mu? Var. Birçok cemaatin kolejleri var. Devlet denetliyor, denetlesin. Vakıf adı altında, diyelim bir tarikatın vakfı varsa okul açmışsa bırak açsın. Bana ne engeli var? Ne yapsın ki onun ne zararı var? Cemaat olarak açmıyor vakıf olarak açıyor.”

Kaynak: Ajanslar/Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ