Genel
16 Ocak 2020 ( 1135 görüntülenme )

Bakan'a Zor Soru: 'Devlette İşler Nasıl'

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un sahibi olduğu turizm şirketi ile bağlarını koparmaması ve şirket çalışanlarının bakanlıkta üst düzey görevlere getirilmesi Meclis gündemine taşındı. İYİ Parti Toplumsal Politikalar Başkanı Şenol Sunat, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Erson’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

HANGİ ŞİRKETLER ALDI


 Bakan Ersoy’un sahibi olduğu şirkette çalışanları Bakanlık bünyesinde üst düzey makamlara getirdiğine dikkat çeken Sunat, “Siz bakan olduktan sonra çıkarılan tahsis yönetmeliklerinde yaptığınız değişikliklerle, bankalara geçen tesisler hangi şirketlere devredilmiştir” dedi.

ŞİRKETTEN DEVLETE NAKİL İDDİASI

Sunat, “9 Temmuz 2018 tarihinde Bakanlık görevine başlamış olmanıza rağmen daha önce yönetim kurulu başkanlığını yaptığınız ETS şirketi ile olan bağlarınızı koparmadığınız, bahse konu şirkette çalışan kişileri bakanlıkta üst düzey makamlara getirdiğiniz, bakanlık bürokrasisini özel işleriniz doğrultusunda kullandığınız, bankalara geçen tahsisi iptalli bazı tesislerin ilansız bir şekilde bazı kişilere devredilmesini sağladığınız yönünde iddialar vardır” dediği önergesinde bu bilgiler çerçevesinde şu soruları yöneltti:

Şahsınıza ve şirketinize ait kaç otel bulunmaktadır?
Otellerinizden kaç tanesi İmar Barışı düzenlemesinden yararlanmıştır?

Otellerinizin toplam yatak kapasitesi kaçtır, 2002 yılından itibaren ve özellikle bakan olduğunuz tarihten sonra otellerinizdeki yatak kapasitesi artışı ne olmuştur?
Diğer firmalara aynı ayrıcalıklar sağlanmakta mıdır?

Otellerinizde ve acentenizde en son ne zaman denetim yapılmıştır, herhangi bir cezai yaptırım uygulanmış mıdır?
Siz bakan olduktan sonra çıkarılan tahsis yönetmeliklerinde yaptığınız değişikliklerle, bankalara geçen tesisler hangi şirketlere devredilmiştir?

Kaynak Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ