Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu, İYİ Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Burhanettin Kocamaz’ın adaylığının neden seçim kurulunca kabul edilmediğini araştırdı. İYİ Parti Seçim İşleri Genel Başkan Yardımcı Hasan Seymen ile görüştü, aldığı cevapları bugünkü köşesinde okurlarıyla paylaştı. İşte İYİ Parti’nin ve de Burhattin Kocamaz’ın başına gelenler:

“İYİ Parti'nin Seçim İşleri ile Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen, Mersin'de Burhanettin Kocamaz için yaptıkları itirazın YSK tarafından ne şekilde reddedildiğini açıkladı:

‘SEÇİM KURULU GEÇERSİZ OLAN BELGELERİ NASIL KABUL EDER’

"Yetkisi iptal edilmiş ve hakkında suç duyurusunda bulunduğumuz kişi tarafından YSK kararında belirlenen süreden 26 dakika sonra, fotokopi ve eki dayanak GİK kararı bulunmayan bir yetki belgesinin onaysız fotokopisi ile, YSK kararında emredilen şekle uygun olmayan, el yazısı ile karalama şeklinde hazırlanan liste İYİ Parti'nin listesi olarak kabul edilemez. Yok hükmündedir." gerekçesi ile yaptığımız itirazı YSK kabul etmedi.”

‘FOTOKOPİ KAĞITLA RESMİ BAŞVURU OLAMAZ’


“Bu durumda bir dahaki seçimde ben fotokopi bir belge ile Sayın Cumhurbaşkanını herhangi bir ilçe belediyesine aday gösterirsem YSK bunu geçerli bir başvuru sayacak demektir. Mühürsüz oyları kabul eden YSK bu kez de fotokopi yetki belgesini kabul etti. Türkiye'nin ve hukukun geldiği hale bakın. Kocamaz'ın DP'den yaptığı adaylık başvurusuna 5 MHP'li itiraz etti. Bugün Mersin İl Seçim Kurulu Başkanlığı bu itirazı karar bağlayacak".

‘TÜM TEŞKİLATLARIMIZDAN ZAMANINDA YETKİLİ KİŞİLERİN İSİMLERİ ALDIK’

“Başkanlığımız tarafından tüm teşkilatlarımıza gönderilen 13 Şubat tarihli genelgede, seçim kurullarına listeleri teslim edecek kişilere yetki belgesi düzenleneceği ve bu kişilerin T.C. kimlik numaraları ve adlarının tarafımıza bildirilmesi istenilmiştir. Mersin İl Başkanı tarafından aynı gün yazılı olarak Mersin İli ve ilçeleri bazında aday listelerini teslim edecek kişilerin listesi 13 ilçe ve il olmak üzere Başkanlığımıza bildirilmiştir”.

‘SAYIN KOCAMAZ’A AİT RESMİ BAŞVURU EVRAKLARI 16 ŞUBAT’TA TESLİM EDİLDİ’

“Bildirilen isimler adına düzenlenen 14 adet yetki belgesi, her belge mühürlü ve ıslak imzalı, ekinde 2 sayfa onaylı GİK kararı zımbalanmak suretiyle hazırlandı. Sayın Kocamaz'a ait şahsi evraklar 15.02.2019'da kargo ile Mersin İl Başkanlığımıza gönderildi ve 16.02.2019 tarihinde Mersin İl Başkanlığından görevli Sevil YEL tarafından teslim alındı”

‘TÜM TEŞKİLATLAR BAŞVURU KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLDİ’

“Aday müracaatlarının ne zamana kadar, kimler tarafından, nereye yapılacağı YSK tarafından yayınlanan genelgede açıkça yazıldı. İlçe Belediye Başkan adayı, İlçe Belediyesi Meclis Üyesi Adaylar ile İl Genel Meclisi Üyesi Adayların müracaatları İlçe Seçim Kurullarına, Büyükşehir Belediye Başkan adayı müracaatının İl Seçim Kuruluna 19 Şubat 2019 günü en geç saat 17.00'a kadar yapılacağı bildirildi. 4 Şubat ve 19 Şubat olmak üzere toplamda 4 kez genelge gönderildi ve müracaatların kimler tarafından nerelere ne zamana kadar yapılacağı tüm teşkilata duyuruldu”.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ