Genel
09 Ağustos 2018 ( 483 görüntülenme )

KKTC'DE MÜFREDATTA ŞOK DEĞİŞİKLİK!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde zorunlu din dersinin kaldırılması, Yunanca'nın da ikinci dil olması halk tarafından tepkiyle karşılandı.

Ada'da Talim ve Terbiye Dairesi'nin eğitim ile ilgili aldığı kararlar, tartışmalara yol açtı. Talim ve Terbiye Dairesi'nin aldığı kararla; 9'uncu sınıflarda Çevre Bilimi ve Çevre ile 10 ve 11'inci sınıflarda Felsefe dersleri, zorunlu ders haline getirildi.

Ortaokullarda verilen Yunanca dersinin lisede devamının sağlanması adımı atıldı. Müfredatta Din dersi ise seçmeli olarak yer aldı. Yeni müfredattın Talim ve Terbiye Dairesi Müdürü Salih Sarpten tarafından açıklanması sert tartışmaları da beraberinde getirdi.

'TÜRKÇE DERSİ SEÇMELİ OLACAK ENDİŞESİ'

Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, "Milli Eğitim Bakanlığı milli kelimesinden çok rahatsız" başlığıyla açıklama yaptı. İslam karşıtı faaliyetlerin hızlandığı iddiasında bulunan Töre, "Yakında Türkçe dersinin de seçmeli ders haline getirebileceği endişesini taşıyorum" dedi.

“YAPILMASI GEREKEN O KADAR REFORM VARKEN…”

Ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Dursun Oğuz da, "Eğitim alanında yapılması gereken onca reform, atılması kaçınılmaz yeni adımlar beklenirken, özelde Eğitim Bakanı ve genelde hükümet edenlerin kendi egoları çerçevesinde eğitimi içinden çıkılmaz bir hale sokmaları kabul edilemez. Milli Eğitim Bakanı Cemal Özyiğit’i inanç karşıtı, ayrıştırmacı tavırlarından vazgeçmeye çağırıyorum" diye konuştu.

Ulusal Birlik Partisi Milletvekili ve Eski Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova da, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Kıbrıs Türk halkının milli değerlerine saldırı yaptığını öne sürdü.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA: "OKULLARDA YABANCI ÖĞRENCİ ÇOK"

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Asım İdris, Yunanca dersinin teknik bir konu olduğunu, bu nedenle ortaokulda alınan dersin lisede de devamlılığını sağladıklarını söyledi. İdris, Din dersinin seçmeli yapılması konusunda ise yorum yapmaktan kaçındı.

Talim ve Terbiye Dairesi Müdürü Salih Sarpten ise, Din dersinin seçmeli yapılmasını savundu. Sarpten, "Bu derse gerçek değerini vermek için yapılmış bir uygulamadır, sanılanın aksine olumsuz bir bakış açısıyla yapılmış bir uygulama değildir. Bunun yapılmasının temel nedeni okullarımızda çok sayıda yabancı uyruklu öğrencilerin olmasıdır" dedi.

YUNANCA İKİNCİ YABANCI DİL OLACAK

Sarpten, Yunanca dersi eleştirilerine ise "Bu yıl Yunanca dersine özel bir önem verdik. Ortaokullarda Yunanca dilini ikinci yabancı dil düzeyinde güçlendiriyoruz. Aynı zamanda bu dersin lise kademsinde de ikinci yabancı dil olarak devamının okutulması yönünde çalışmalarımız var“ diye konuştu.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ