Gündem

Kızılay.. ‘Bağlantı Koptu Endişe Büyük’

Türk Kızılayı Gazze’de ekiple aralarındaki iletişimin kesildiğini bildirdi.

Türk Kızılay’ın açıklaması şöyle;

“Üzülerek belirtmeliyiz ki, Gazze’de görev yapan yerel ekibimizle iletişim kuramıyoruz. Maalesef hiçbir iletişim kanalı çalışmıyor ve tüm insani yardım çalışanları ile ilgili büyük bir endişe içindeyiz. Sivil halk, insani çalışanlar, sağlık profesyonelleri ve tesisler korunmalıdır”.

GAZZE DÜNYA’DAN KOPTU

Londra merkezli internet gözlem şirketi Netblocks tarafından yapılan açıklamada “Canlı ağ verileri, yoğun bombardıman altındaki Gazze Şeridi’nde internet bağlantısının çöktüğünü gösteriyor” dedi.

Filistinli telekomünikasyon şirketi Jawwal da “Gazze Şeridi ile tüm iletişim ve internetin tamamen kesildiğini duyurmaktan üzüntü duyuyoruz” denildi.

Şirket tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Son bir saatteki yoğun bombardıman, Gazze’yi dış dünyaya bağlayan tüm uluslararası kanalları yok etti” denildi.

CEP TELEFONU ÇEKMİYOR

Filistin’de hizmet veren Ooredoo telekomünikasyon şirketi de cuma akşamı itibarıyla Gazze Şeridi’nde cep telefonu hizmetlerinin tamamen kesildiğini duyurdu. Filistin İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı kaynaklarına göre, Gazze Şeridi’nden gelen hizmetlerde nedeni bilinmeyen ani bir duraklama yaşandı.

İSKOÇYA BAŞBAKANI: AİLEMİZE ULAŞAMIYORUZ

Ailesinin bir kısmı Gazze’de olan İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf, sosyal medya platformu X’ten yaptığı paylaşımda, Gazze’nin yoğun bombardıman altında olduğunu, telekomünikasyonun kesildiğini ve neredeyse 3 haftadır bu bölgede mahsur kalan ailesine ulaşamadıklarını kaydetti.

İskoçya Başbakanı, “Sadece geceyi sağ geçirmeleri için dua edebiliyoruz. Dünyanın artık yeter demesi için daha kaç çocuğun ölmesi gerekiyor?” ifadesine yer verdi.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Başa dön tuşu