TBMM Genel Kurulu, 48 günlük aranın ardından 2 Haziran Salı günü(bugün) toplanıyor. Koronavirüs salgını nedeniyle yaklaşık 3 aydır "kapalı devre" çalışma yürüten siyaset ve TBMM, yeni normaline dönüyor.

2.5 AY SONRA ERDOĞAN HUBER KÖŞKÜNDEN ANKARA’YA DÖNÜYOR
Salgın nedeniyle çalışmalarını yaklaşık 2,5 aydır İstanbul'da Huber Köşkü'nde yürüten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Ankara'da yoğun mesaiye başlıyor. Salı günü, Milli Güvenlik Kurulu yaklaşık 4 ay sonra, Erdoğan'ın başkanlığında toplanacak. Pandemi süresince, yakın kurmayları dışında, toplantılara video konferansla katılan Erdoğan'ın, Ankara'da yüz yüze mesaiye başlaması planlanıyor. Planlarda bir değişiklik olmazda Erdoğan'ın, partisinin Merkez Yönetim Kurulu'nu Çarşamba günü AKP Genel Merkezi'nde toplaması bekleniyor.

BEKÇİLERE YETKİ VEREN TASARI GÜNDEMDE
Koronavirüs salgını nedeniyle çalışmalarına yaklaşık 1,5 ay ara veren TBMM'yi yoğun bir gündem bekliyor. Temmuz ayı ortasına kadar çalışması planlanan TBMM Genel Kurulu'nun ilk gündem maddesinin, Bekçilik Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifi olması planlandı. Mahalle ve çarşı bekçilerine silah kullanma, kişi ve araçları gerekli gördüğü hallerde durdurma yetkisi veren yasa teklifi, kamuoyunda tartışma yaratmıştı. AKP'nin, pandemi nedeniyle görüşmelerini ertelediği teklifi Genel Kurul gündeminde bulunuyor.

SEÇİM KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ile Türk Tabipleri Birliği yasalarında değişiklik yapılması, Seçim ve Siyasi Partiler Yasası değişiklikleri de AKP ve ittifak ortağı MHP'nin gündeminde. Söz konusu düzenlemelerin TBMM'nin yeni yasama yılına kalabileceği belirtilse de, yaz aylarının sıcak tartışma konuları arasında yer alacağına dikkat çekiliyor.

TBMM BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ
Haziran ayında ağırlıklı olarak yasama faaliyetlerini sürdürecek olan TBMM'nin temmuz gündemini ise büyük ölçüde TBMM Başkanlığı seçimleri oluşturacak. 12 Temmuz 2018'de TBMM Başkanı seçilen AKP İstanbul Milletvekili Binali Yıldırım'ın, yerel seçimlerde aday olması nedeniyle istifası ile boşalan göreve 24 Şubat 2019'da seçilen TBMM Başkanı Mustafa Şentop seçilmişti. Yıldırım'ın kalan süresini tamamlayan Şentop'un görev süresi 12 Temmuz'da dolacak. TBMM Genel Kurulu, 3 yıl görev yapmak üzere yeni başkanını belirlemek için seçime gidecek. İçtüzük gereği, TBMM Başkanlığı seçiminin yanı sıra TBMM ihtisas komisyonlarının başkan ve üyeleri de yenilenecek.

Kaynak: BBC Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ