Genel
17 Ocak 2020 ( 2876 görüntülenme )

Tepki Var: 'Devlet Aklı diye bir şey Kalmadı'

İYİ Parti Güvenlik Politikaları Başkanı Aytun Çıray, Türkiye'nin dış politikada yaşadığı sorunların altında Başkanlık Sistemi'nin olduğunu söyledi. 


'DEVLET AKLI BİRKAÇ KİŞİDEN İBARET'

Aytun Çıray: “Dış politikadaki bu başarısızlıkların arkasında Cumhurbaşkanlığı Sistemi denilen Başkanlık Sistemi var. Devlet aklı diye bir şey kalmadı. Devlet aklı birkaç kişiden ibaret.” dedi. 

Libya'ya asker göndermek yerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni harekete geçirmenin daha doğru bir karar olacağını ifade eden Çıray, şöyle dedi: 

'BM DEVREYE GİRMELİ'

"Bu yanlış dış siyaset Türkiye'ye maddi, manevi zarar verir hale gelmiştir. Türkiye madem Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni meşru görüyor o halde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne gidip bir barış gücünü Libya'ya göndermeyi talep etmeli."

SORUN YÖNETİM SİSTEMİNDE

Aytun Çıray, artık geleneksel Cumhuriyetçi dış politikaya geri dönülmesi gerektiğini ifade etti. Dış politikadaki bu başarısızlıkların arkasında Cumhurbaşkanlığı Sistemi denilen başkanlık sisteminin olduğunu belirten Çıray, şöyle devam etti: 

'DEVLETİN AKLI BİRKAÇ KİŞİYLE YÖNETİLEMEZ'

"Devlet aklı diye bir şey kalmadı. Devlet aklı bir ya da onun yanındaki birkaç kişiden ibaret. Kollektif bir şuur, devlet aklı ile karar verilemez hale geldi. Bütün bu süreçleri yaşadıktan sonra Türkiye'nin hızla güçlendirilmiş ve iyileştirilmiş parlamenter sisteme geçme ihtiyacı hem ekonomide hem de dış politikada açıkça kendini gösterdi. Türkiye Orta Doğu politikasında, Suriye meselesinde ne yazık ki Suriye'den sonra kaybeden ikinci ülkedir ve siyasi sorumluluk iktidardadır."

Kaynak Yeniçağ:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ