Kültür Sanat
08 Aralık 2016 ( 2514 görüntülenme )

İşte Operasyondan Flaş Detaylar

Son dakika

Fırat Kalkanı Harekatı’nın ayrıntıları

Uzmanlarına göre Mehmetçik Suriye topraklarında 'şimdilik' faal olarak yer almayacak. Sahada Özgür Suriye Ordusu kullanılacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Koalisyon Hava Kuvvetleri tarafından Suriye’nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin terör örgütü IŞİD’ten temizlenmesi amacıyla askeri harekât başlatıldı. Tanklar sınırın sıfır noktasından jetler ise havadan IŞİD hedeflerini vuruyor. TOPÇU ve ÇNRA ile de tespit edilen hedeflere atışlar yapılıyor.

MEHMETÇİK GİRMEDİ

Operasyonun ilk dakikalarında Özel Kuvvetler’e ait unsurların sınır ötesine geçtiği iddia edilmişti ancak daha sonra bu iddialar yalanlandı. Mehmetçiğin sınır ötesine ‘şimdilik’ geçmediği öğrenildi.

METE YARAR: ABD’NİN YAPTIĞININ AYNISINI YAPIYORUZ

Harekatın ilk saatlerini değerlendiren güvenlik uzmanı Mete Yarar “Aslında olan şey ABD’nin yaptığının aynısı. ABD bölgede YPG ile nasıl operasyon düzenliyorsa biz de aynısı yapıyoruz. Havadan ve tank atışlarıyla bölgeyi vuruyoruz sınır ötesinde ise ÖSO unsurlarını kullanıyoruz. ABD; YPG ile Membiç’i nasıl aldıysa biz de ÖSO ile Cerablus’ta aynısı yapıyoruz” dedi.  ÖSO’nun sayısal varlığının yeterliliği konusunda tereddütlerin olduğunu belirten Yarar operasyonun bundan sonraki safhasına dikkat çekti.

 “ÇOBANBEY DAHA ÖNEMLİ”

Operasyonun sadece Cerablus’a yönelik olduğu düşüncesinin yanlış ve yanıltıcı olduğunu belirten Yarar, “aldığım ilk bilgilere göre Çobanbey alınmış ve operasyon Çobanbey ile Cerablus arasında yoğunlaştırılmış durumda. Çobanbey konumu itibariyle Cerablus’tan daha önemli. Cerablus zaten Türkiye için çok strajetik durumda. Şu ana kadar olanlar operasyonun ilk safhası. Bundan sonraki safhalar için ise soru işaretleri var. Bir yerin alınması kadar sonra oraların nasıl elde tutulacağı daha önemli bir konu” diye konuştu.

(Sözcü) 

 

 

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ