GündemÖzel Haber

İsrail’in.. ‘Filistin Planı’

İsrail resmi devlet televizyonu KAN, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne kara operasyonu yapmak için hazırlıklarını tamamladığını duyurdu.

Yani?

Gazze’ye girileceği anons ediliyor..

Ya Türkiye?

Görüyoruz işte İsrail’in Müslümanlara yaptığı mezalimi kamuoyuna duyurabilmek Yenikapı’da zaman zaman protesto mitingleri düzenleniyor ve İsrail’i eleştiriliyor.

Bu gerçekten ilginç çünkü İsrail’in Filistin politikasına karşı çıkan bir hükümet niye miting yapar ki?

İlla bir şey yapacaksanız İsrail ilişkilerini masaya yatırırsınız, ambargoysa ambargo olur biter öyle değil mi ama olmuyor, bu yapılmıyor aksine Türkiye-İsrail ilişkileri hız kesmeden devam ediyor…

Ama şimdi benim size anlatacağım bu Filistin planını Usta duyabilse değil Yenikapı, yurdun dört bir köşesinde hop oturup hop kalkması lazım gelir ama olur mu ki dersiniz?..

İşte İsrail’in Filistin planı(Oded Yınon Planı);

Mevcut yapısı ile Ürdün’ün uzun süre var olması ihtimal dahilinde değildir ve İsrail’in hem barışta hem savaşta sürdüreceği politika mevcut rejim esnasında Ürdün’ün tasfiyesi ve yönetimin Filistin’li çoğunluğa devri yönünde olmalıdır.

Irmağın doğusundaki rejimi değiştirmek aynı zamanda Ürdün’ün batısında yoğun bir Arap nüfusu olan bölgelerdeki problemin de hallolmasına sebep olacaktır. 

Otonomi planı ve bölgesel taviz ve bölünmeler de reddedilmelidir çünkü Arap’ları Ürdün’e ve Yahudileri ırmağın batısındaki bölgelere ayırmadan bu ülkede yaşamaya devam etmek mümkün değildir. 

Bölgede gerçek manada bir arada varoluş ve barış, ancak Ürdün’le deniz arasındaki bölge Yahudiler tarafından yönetildiğinde gerçekleşecektir. Araplar içinse… Kendilerine ait bir ulus ve güvenlik sadece Ürdün’de onların olacaktır’

Şimdi bu ne demek?..

Planın ana fikrine bakılacak olursa, İsrail Filistin devletinin varlığını kendi açısından tam bir beka sorunu olarak görüyor, birlikte yaşamının mümkün olmadığını ileri sürüyor.

Çözüm olarak da Ürdün devletinin feshedilerek Filistinli bir yönetime devredilmesini böylece tüm Arapların Şeria Irmağının doğu yakasına sürülmesini öneriyor.

Ve burada yeni bir yönetim kurulmasını savunuyor, böylece Şeria Irmağının Akdeniz’e uzanan batı yakasında hiç Filistinli kalmayacağı için tamamı İsrail toprağı oluyor.

Plan böyle işletilirse eğer, Gazze kıyı şeridi dahil bölge tamamen Filistinlilerden arındırılmış olacak, Ürdün krallığı yıkılarak yerine sürgün edilecek Filistinlilerin de yer alacağı karma bir devlet ortaya çıkmış olacak, plan bu. 

Peki bu neye yol açar?..

Plan öngörülen bu hedeflerine ulaşabilirse eğer, Akdeniz kıyılarını ele geçirmiş, Parçalı Lübnan’dan parçalı Suriye’ye el uzatmış bir İsrail devletine yol açar ki buna da Golan Tepeleriyle Fırat’ın doğusundaki PKK türevlerini ekleyip bir ayağını da Barzani’ye uzatırsanız karşınıza Tevrat’ta geçen ‘Büyük İsrail’ çıkar yani Fenike.

İşte BOP dedikleri de bu.

Şimdi soru şu: Türkiye ne yapacak?

Başa dön tuşu