Özel Haber

İsrail.. ‘Ne İyilik Düşünüyor’

Sınır ötesi harekat devam ediyor, Mehmetçik Suriye’de, Irak’ta teröre karşı operasyonlarını sürdürüyor.

Öte yanda ülkemize gönderilen milyonlarca sığınmacı, buna bağlı olarak Türk Ordusu ile müşterek harekata katılan ÖSO, Özgür Suriye Ordusunun geleceği endişelere yol açıyor.

Bununla birlikte Dünya İsrail’in Ortadoğu Planını konuşurken Türkiye bu siyasi ve askeri stratejiyi görmezden geliyor.

Ekranlarda duyulan üstü örtülü açıklamalar akıl karıştırmaktan öteye geçemiyor, bugün dahi Türkiye’de İsrail’in Ortadoğu coğrafyası içindeki Müslüman ülkelere ilişkin hedef ve emelleri konuşulmuyor. Konuşulmayınca da siyasi iktidarın Irak ve Suriye politikasının perde arkası açılamıyor.

‘YINON PLANI’

İşte Dünya Siyonist Dergisi Kivunim ,Şubat 2982 sayısında Oded Yinan imzalı, önsöz yazarı İsrael Shahak’ın kaleme aldığı orijinal adıyla ‘A Strategy for Israel in the 1980s’ Ortadoğu Planı’nın Irak-Suriye  ile ilgili olan bölümü:

‘İSRAİL İÇİN ARAP MÜSLÜMAN ALEMİ VE GÜCÜ ANA TEHDİTTİR’

Bu sebeple Arap Müslüman dünyası, her gün büyüyen askeri gücü ile  İsrail için ana tehdit unsuru olmasına rağmen, 1980’lerde karşı karşıya kalacağımız en büyük stratejik problem olmayacaktır.

SURİYE LÜBNAN VE IRAK

‘Lübnan’ın beş bölgeye bölünmesi Mısır, Suriye ve Irak da dahil olmak üzere tüm Arap dünyası için bir başlangıçtır ve aslında Arap yarımadası şimdiden bu yolda ilerlemektedir. Suriye ve daha sonra Irak’ın feshi ve Lübnan’da olduğu gibi etnik ve dini bölgelere ayrılması İsrail’in uzun vadede Doğu cephesindeki bir numaralı hedefidir ve bunun için kısa vadede bu devletlerin askeri gücünün feshi ana hedeftir’.

‘BEŞ PARÇALI SURİYE’

‘Suriye etnik ve dini yapısına istinaden tıpki bugün Lübnan’da olduğu gibi birkaç eyalete bölünecek ve kıyıda Şii-Alevi bir eyalet, Halep bölgesinde Sünni bir eyalet, Şam’da Kuzey komşusuna düşman olan bir diğe Sünni eyalet olacak ve Dürziler de belki bize ait olan Golan’da, mutlaka Havran’da Kuzey Ürdün’de  başka eyaletler kuracaklardır. Bu gelişmeler uzun vadede barış ve güvenlik için garantör olacaktır ve bu hedef bugün bile erişebileceğimiz bir noktadadır’.

‘ASIL HEDEF IRAK, ÜÇE PARÇALANABİLİR’

‘Bir taraftan petrol zengini olan ancak diğer taraftan parçalanmış bir ülke olan Irak’ın İsrail’in hedeflerine aday olması garantidir. Bizim için Irak’ın feshi, Suriye’nin feshinden bile daha önemlidir. Irak Suriye’den daha güçlüdür. Kısa vadede İsrail’in en büyük tehditi Irak’ın gücüdür. Bir Irak-İran savaşı Irak’ı parçalayacak ve bize karşı geniş bir cephede çatışma organize etmesine imkan vermeden çökmesine sebep olacaktır’.

‘IRAK’IN PARÇALANMASI BİZE YARDIMCI OLUR’

‘Araplar arasındaki her türlü çatışma kısa vadede bize yardımcı olur ve Suriye ve Lübnan’da olduğu gibi önemli bir hedef olan Irak’ın parçalanması için yolu kısaltır. Osmanlı döneminde Suriye’de olduğu gibi Irak’ta da etnik/dini bazda bölgelere bölünme mümkündür. Üç büyük şehir etrafında üç (veya daha fazla) eyalet var olacaktır: Basra, Bağdat ve Musul ve güneydeki Şii bölgeler Sunni ve Kürt kuzeyden ayrılacaktır. Mevcut İran-Irak çatışmasının kutuplaşmayı derinleştirmesi olasıdır’. 

‘BU BÖLGELERDEN DIŞARIYA GÖÇ VERİLMELİ’

‘Savaşta ya da barış koşulları altında, bölgelerden dışarıya göç verilmesi ve ekonomik demografik durgunluk ırmağın iki yakasındaki gelecek olan değişimin garantisi olacaktır ve yakın gelecekte bu sürecin hızlanması için aktif olarak çalışmalıyız”. 

Durum bu..

Yınon planında yer alan bu bölgelerden dışarıya göç meselesi, insan aklına Türkiye’ye gönderilen milyonlarca sığınmacıyı akla getiriyor.

Bugün Türkiye’de kısa adıyla BOP neredeyse sokakta top oynayan çocukların bildiği bir Ortadoğu’daki Müslüman ülkeleri parçalama projesi.

Ancak bu projeye temel teşkil eden Yinon Planı ise konuşulmuyor. Oysaki BOP’un siyasi ve askeri stratejisi Yınon Planına dayanıyor ve Türkiye kendisinin de hedef alındığı bu plan ve projelere karşı harekete geçiyor, geçemiyor.

1991 Körfez savaşı ile 2003 ABD-Irak savaşında Türkiye’nin ABD’ye verdiği desteğin ne yazık ki bu plan ve projelere katkı sağladığı hiç düşünülmüyor.

Erdal Sarızeybek

Araştırmacı Yazar

Kaynak: Dünya Siyonist Dergisi Kivunim, Şubat 1982

 ‘A Strategy for Israel in the 1980s’/yazan Oded Yinon.

Bu plan orijinal olarak İbranice KIVUNIM(Yönler)’de yayınlanmıştır.

Başa dön tuşu