36222 görüntülenme09 Ocak 2020
İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Mehdi çıkışıyla gündeme gelen Adnan Tanrıverdi'nin ASSAM’ın bir organizasyonunda Başkenti İstanbul, resmi dili Arapça olarak öngörülen “İslam ülkeleri Konfederasyonu Anayasası'nın deklare edilmesini TBMM'ye taşıdı.

'İSLAM MODELİ ANAYASA'

Öztürk, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde, Adnan Tanrıverdi'nin başkanı olduğu Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırma Merkezi Derneği (ASSAM) tarafından İstanbul'da düzenlenen Uluslararası ASSAM İslam Birliği Kongresi'nde “İslam ülkeleri Konfederasyonu Anayasası” modeli hazırlandığını ve söz konusu modeli şöyle açıkladı:

‘ASRİKA, BAŞKENT İSYANBUL, RESMİ DİL ARAPÇA’

‘Devletin adı ve şekli: ASRİKA ( Asya-Afrika) İslam Devletler Birliğidir. ASRİKA İslam Devletler Birliği Konfederal Cumhuriyettir. ASRİKA İslam Devletler Birliği, kuvvetler ayrılığı sistemi uygulanır ve başkanlık sistemi ile yönetilir. Başkenti İstanbul, resmi dili Arapçadır.’ şeklinde olduğunu belirtti. Yasin Öztürk önergesinde şu ifadeleri kullandı:

‘THY, ASELSAN, HAVELSAN, BELEDİYELER DESTEKLİ KONGRE’

“19-20 Aralık 2019 tarihlerinde, Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırma Merkezi Derneği (ASSAM) tarafından ASRİKA Ortak Savunma Sanayi Üretimi konulu 3. Uluslararası ASSAM İslam Birliği Kongresi İstanbul’da toplanmıştır. Kongre, ASSAM’ın organizasyonu, Üsküdar ve Dumlupınar Üniversitelerinin iştiraki; THY, MKEK, ASELSAN, TAİ, HAVELSAN, Bursa Büyükşehir, Bahçelievler, Beyoğlu, Esenler, Sancaktepe ve Sultangazi ilçe Belediyelerinin desteği ile yapılmıştır.”

‘ASIL AMAÇ İSLAM ÜLKELERİNİ BİR İRADE ALTINDA TOPLAMAK’

“Cumhurbaşkanı Güvenlik Başdanışmanı, Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurul Üyesi ve ASSAM Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Tanrıverdi tarafından yapılan açılış konuşmasında, kongrenin toplanış amacının “İslâm Ülkelerinin ortak bir irade altında toplanması için gerekli müesseseler ve müesseselerin olması gereken mevzuatını tespit ederek karar vericilere bir model sunmaktır” olduğu belirtilmiştir.”

‘İSLAM ÜLKELERİ TEMESİLCİLER MECLİSİ’

“Birinci kongre sonucunda yayınlanan deklarasyonda; “Müslüman Milletlerin refahı, kurdukları devletlerin güvenlik ve bekası, dünyada barışın tesisi ve idamesi, adaletin hâkimiyeti ve İslâm Dünyasının süper güç olarak tarih sahnesine yeniden çıkabilmesi için ASYA-AFRİKA “ASRİKA” Coğrafyasını mihver kabul eden İSLÂM ÜLKELERİNİN bir irade altında toplanmasının gerektiğini ve bunun için de İSLÂM ÜLKELERİNİN KABİNELERİNDE İSLÂM BİRLİĞİ BAKANLIKLARININ İHDAS edilmesinin ve acilen daimi faaliyet gösterecek ‘İSLÂM ÜLKELERİ TEMSİLCİLER MECLİSİ’nin kurulmasının gerekliliği” dile getirilmiştir.”

‘DEVLETİN ADI ASRİKA,BAŞKENT İSTANBUL, DİL ARAPÇA’

“Yine Birinci Kongre sonucunda, ASSAM tarafından“İslam ülkeleri Konfederasyonu Anayasası” modeli hazırlanmıştır” diyen İYİ Partili vekil Öztürk, hazırlanan taslak şunların yer almaktadır;
‘Devletin adı ve şekli: ASRİKA ( Asya-Afrika) İslam Devletler Birliğidir. ASRİKA İslam Devletler Birliği Konfederal Cumhuriyettir. ASRİKA İslam Devletler Birliği, kuvvetler ayrılığı sistemi uygulanır ve başkanlık sistemi ile yönetilir. Başkenti İstanbul, resmi dili Arapçadır.’”

Yasin Öztürk, Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:

“-ASSAM tarafından üçüncüsü gerçekleştirilen Konferanslar için İçişleri Bakanlığı tarafından izin alınmış mıdır?
-Gerçekleşen Konferansta, Anayasaya ve Dernekler Kanununa açıkça aykırı söylemler konusunda herhangi bir inceleme, soruşturma başlatılmış mıdır?
-Bahsi geçen Derneğin düzenlediği ilk kongre sonucunda deklare edilen Şer’i hükümlere uygun ASRİKA Ülkesi Konfederasyonu ve Anayasa Modeli oluşturulmasına yönelik faaliyetlerin devamı niteliğindeki üçüncü konferansa neden izin verilmiştir?

-ASSAM’ın düzenlediği kongreye, THY, MKEK, ASELSAN, TAİ, HAVELSAN, SADAT ve Savunma Sanayi Dergisi, Bursa Büyükşehir, Bahçelievler, Beyoğlu, Esenler, Sancaktepe ve Sultangazi ilçe Belediyelerinin katkısı ne şekilde olmuştur? Bahsi geçen kamu kurum ve kuruluşlarından, yerel yönetimlerden bu derneğe yapılan yardımın mahiyeti nedir?

-Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, Güvenlik Başdanışmanının, “İslam Ülkeleri Konfederasyonu Devleti” bakışına yaklaşımı ne şekildedir? İlk konferanstan sonra, faaliyetlerine son vermesi gereken bir Derneğin, açık hedefine rağmen üçüncü konferansı gerçekleştirmesine izin verilmesinde bu yaklaşımın rolü olmuş mudur?

-İçişleri Bakanlığı tarafından, ASSAM’ın faaliyetleri ve gelir kaynakları hakkında herhangi bir inceleme yapılmış mıdır?
-Sayın Cumhurbaşkanı, ASSAM’ın bu faaliyetleri konusunda uyarılmamış mıdır?
-Diyanet İşleri Başkanı bu toplantıya katılmış mıdır?
Diyanet İşleri Başkanının, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden ayrı bir anayasal yapılanma modeli öngören bu tür toplantılara iştiraki rutin midir?

-“MEHDİ gelecek. Ortamı buna göre hazırlamalıyız.” Cümlesini sarfetmesi, yaşının ilerlemesine mi bağlıdır? Bu cümle ve fikirleri sebebi ile kendisi hakkında Cumhurbaşkanlığı tarafından bir işlem tesis edilmiş midir?
Edilmiş ise; Bu yaştaki ve MEHDİ gelecek diye bekleyen bir adama işlem tesis edilmesi günah değil midir?”

Kaynak Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ