Batı Afrika ülkesi Gine açıklarında M/V Mozart isimli bir Türk gemisine korsan saldırısı yapıldı. Alınan bilgilere göre, 1 kişi öldürüldü, 15 kişi rehin alındı. Geminin kaptanı Mustafa Kaya'nın kardeşi Seyit Kaya, sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Seyit Kaya'nın paylaşımları ve verdiği isimler şöyle:

‘KAMUOYUNA DUYURUN’
“Abim Kpt. Mustafa Kaya’nın da içinde bulunduğu 15 Türk denizcisi Gine körfezi açıklarında korsanlar tarafından kaçırıldı. 19 Personelden gemide biri ölü 3’ü yaralı halde kaldı. Liberia bayraklı Mozart adındaki gemi İngiliz sermayeli, Türk boden denizcilik tarafından işletiliyor.

‘YETKİLİ MAKAMLARIN DİKKATİNE’

“Muhtemelen fidye karşılığı kaçırılan 15 Türk personelin sağ salim evlerine dönmeleri için gerekli makamların harekete geçmesi adına bir kamuoyu oluşturabilir miyiz?” M/v Mozart personel listesi;
Kpt Mustafa Kaya
2.Kpt Melih Çetin
3.kpt Doğancan cengil
4.kpt Furkan Yaren
B.müh Süha Tatlıgül
2.müh Farman Ismayılov
3.müh Yasin Alper Şeker
E.zbt Gökhan Buran

Reis Vedat Aksan
Gemici Erdi Erman
Gemici Halil gülçür
Gemici Ünsal Dilsiz
Gemici Adil Alkan
Gemici İlyas Baş
Fiter Mesut Meral
Yağcı Bahadır Yeşilalan
Yağcı Gökhan Lale
Aşçı Mustafa benklioğlu
Gv stj Hamza Orhan.

CUMHURBAŞKANLIĞI DEVREDE
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, geminin saldırıdan kurtulan 3 personeliyle Gabon'a doğru hareket ettiği bilgisini alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, süreci yakından takip ettiğini ve kaçırılan gemi personelinin kurtarılmasıyla ilgili bütün yetkilileri talimatlandırdığını ifade etti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geminin 4. Kaptanı Furkan Yaren ile telefonda görüşerek olayla ve gemideki durumla ilgili bilgi aldı. Çavuşoğlu, geminin ait olduğu şirketin işletmecisi Osman Levent Karsan'la da telefonda görüşerek, başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini iletti, kaçırılan mürettebatın bir an evvel kurtarılması ve evlerine güvenle dönebilmeleri için gerekenlerin yapılacağını vurguladı.

Kaynak:Ajanslar/ gerçekgundem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ