Türkiye'nin 11 Kasım'da Avrupalı cihatçıları ülkelerine göndereceklerini açıklamasından bu yana, Fransa, bu cihatçıları bekliyor. Gönderilecek cihatçı IŞİD militanlarının 4'ünün kadın, 7'sinin ise onların çocukları olduğu anlaşıldı. Kadınlar arasında "IŞİD'in çöpçatanı" olarak bilinen, aslen İngiltere'de tanınan ancak Fransız vatandaşı olan Tooba Gondal da yer alıyor.

‘IŞİD’İN ÇÖPÇATANI’

Fransa'ya gönderilecek kadınlar içinde en değişik profile sahip olan Tooba Gondal, Paris doğumlu, ancak hayatının önemli bir bölümünü İngiltere'de geçiriyor. İsmi Fransa'da fazlaca bilinmiyor ancak İngiliz medyasında "IŞİD'in çöpçatanı" olarak oldukça geniş bir üne sahip. Örgütteki adı Umm Muthanna el-Britaniya".

SOSYAL MEDYADA TANINAN BİR İSİM

Görevi, iddiaya göre sosyal medya üzerinden genç kızları IŞİD saflarına çekerek, militanlarla evlenmelerini sağlamak. Fransız Terörizm Araştırmaları Merkezi Başkanı Jean-Charles Brisard, "Tooba Gondal, IŞİD'e militan katmakla ve genç kızları IŞİD'lilerle evlendirmekle görevli, oldukça iyi bilinen bir isim" diye tanımlıyor.

İKİ EŞİ DE ÇATIŞMADA ÖLÜYOR

İngiliz Daily Mail gazetesi, genç kadının, başarılı bir iş adamının kızı olduğunu, Suriye'ye gitmeden önce de Londra'da Goldsmith Üniversitesi'nde eğitim gördüğünü yazdı. Burada genç kızları IŞİD'e katmakla görevli Lübnanlı bir cihatçı ile evlenen genç kadın, 2015'te eşi ölünce dul kalıyor.

'KAMPTAN KAÇMIŞ'

Nisan ayında, Rojava Information Center'da medyaya konuşan Tooba Gondal, daha sonra ikinci eşi Pakistanlı bir cihatçı ile evlendiğini ancak ikinci eşinin de çatışmada öldüğünü anlatıyor. Buradan, Türkiye'ye kaçmaya çalışırken, Kürt güçleri tarafından yakalanarak, Suriye'de doğan 2 çocuğu ile birlikte, Ayn İssa kampına konuyor. Tıpkı diğer 3 kadın gibi, Barış Pınarı harekatı sırasında Ayn İssa'dan kaçıyor.

‘ZORLA EVLENDİRİLDİM, YARGIYA HESAP VERMEYE HAZIRIM’

Polise, defalarca doğum yeri Fransa'ya değil, yaşadığı İngiltere'ye sınır dışı edilmek istediğini söylüyor. The Independent gazetesi, Tooba Gondal'ın durumunun çok karmaşık olduğunu, iki çocuğunun babasının İngiliz vatandaşı olduğunu, dolayısıyla ciddi bir yargı tartışmasına konu olacağını yazdı.

‘İKİNCİ BİR ŞANS’

Times ve Telegraph'a açık bir mektup gönderen Tooba Gondal, "Kendisinin bir terörist olmadığını, hiçbir zaman IŞİD'e üye olmadığını, manipülasyon kurbanı olduğunu ve zorla evlendirildiğini, İngiliz yargısına da hesap vermeye hazır olduğunu" yazdı. Gondal, "Pişmanım ve her şeye sıfırdan başlamak için ikinci bir şans istiyorum" diyerek İngiliz yetkililerden kendisini kabul etmelerini istedi.

Fransız yetkililere göre, çocuklar dışında, 730 yetişkin, Fransa'dan Suriye'ye giderek IŞİD saflarına katıldı. Bunlardan "çok tehlikeli" olarak tanımlanan 62 Fransız cihatçı halen Suriye'de.

Kaynak:VOA Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ