Genel
09 Haziran 2017 ( 310 görüntülenme )

BARZANİ'YE AĞIR TEPKİ!..

BU YAPILAN IRAK ANAYASASI'NA AYKIRI

Peşmergebaşı Barzani'nin Irak'ın kuzeyi için "bağımsızlık referandumu" mesajları, bölgedeki Türkmen soydaşlarımız ve Kerkük'ün durumunu bir kez daha düşündürüyor.
 

Irak Türkmen Cephesi'nden ise referandum kararına tepki var. Irak Türkmen Cephesi yazılı bir açıklama yaparak referandum kararının Irak Anayasası'na aykırı olduğunu belirtti. 

Irak Türkmen Cephesi'nin açıklamasında nisan ayında Kerkük'teki kamu binalarına Barzani bezlerinin asılması hatırlatıldı. Daha bu olayın yankılarının sona ermeden buna bir de bu referandum kararının eklendiği ifade ediliyor. Ve bu kararın Irak Anayasası'na aykırı olduğu vurgulanıyor. 

Açıklama şöyle; Bu tür bir karar Anayasa'nın 1. maddesindeki "Irak Cumhuriyeti Devleti federal, bağımsız ve tamamen egemen, demokratik, cumhuriyetçi parlamenter bir sistemdir" sözlerine ve Irak'ın birliğini koruyan yasalara açıkça aykırıdır. 

Söz konusu kısma bağlı olmayan bölgelerin de referanduma katılması, tek taraflı, Türkmen ve Arapların isteğine karşı olan bir karardır. 

Bu nedenle Başbakan, Parlamento üyeleri ve tüm siyasi partilerine; Irak'ı parçalamaya ve bölmeye çalışan bu referandum kararına karşı gereken gerçek adımları atmaları çağrısı yapmaktayız. Ayrıca bu tür kararların mutlaka Parlamentoda ve tün kesimlerin kabulü ile alınması da gerekmektedir. 

kaynak:yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ