İngiltere Parlamentosu, Avrupa Birliği (AB) ile varılan ve ülkenin birlikten ayrılmasının (Brexit) koşullarını belirleyen anlaşmayı ikinci kez reddetti.

Parlamento'daki oylamada 242 milletvekili "Evet", 391 milletvekili ise "Hayır" oyu kullandı.Parlamento 149 oy farkla reddettiği anlaşmayı Ocak ayında da 230 oy farkla (202'ye karşı 432 oyla) reddedilmişti. İngiltere Parlamentosu Çarşamba akşamı, ülkenin 29 Mart'ta AB'den anlaşma olmadan ayrılıp ayrılmamasını oylayacak.

AB İLE ANLAŞMA OLMADAN AYRILMA OYLANACAK

Başbakan Theresa May son oylama sonrası Avam Kamarası'nda yaptığı konuşmada, iktidardaki Muhafazakar Parti'nin milletvekillerinin AB'den anlaşma olmadan ayrılıp ayrılmama konusunda hür iradeleriyle oy kullanacaklarını söyledi.

Theresa May, İngiltere Parlamentosu'nun AB'den anlaşma olmadan ayrılmayı reddetmeleri halinde bu kez Perşembe günü yeni bir oylama yapılacağını, milletvekillerine Brexit'in ertelenmesine destek verip vermediklerinin sorulacağını belirtti. 

May konuşmasında, Brexit'in ertelenmesinin önlerindeki sorunu çözmeyeceğini de söyledi, "AB, İngiltere'nin Brexit sürecini tamamlayacağını mı, yoksa ikinci bir referandum mu istediğini öğrenmek isteyecektir" dedi.

AB: ANLAŞMA OLMALI

AB'den ise İngiltere Parlamentosu'ndaki oylamaya ilk tepki, birliğin Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier'den geldi. Michel Barnier, AB olarak, anlaşmanın kabul edilmesi için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Barnier, "İngiltere'nin AB'den anlaşma olmadan ayrılmasına yönelik hazırlıklarımız her zamankinden de fazla önem kazandı" dedi.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, sözcüsü aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, İngiltere Parlamentosu'nda anlaşmanın reddedilmesinden üzüntü duyduğunu, "çıkmaz" olarak tanımladığı duruma bundan sonra çözümün İngiltere'den gelmesi gerektiğini kaydetti. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

‘LONDRA BU İŞİ ÇÖZMELİ’

"AB olarak, bir anlaşmaya varabilmek için elimizden geleni yaptık. AB tarafından Aralık'ta, Ocak'ta ve dün verilen ek güvenceler göze alındığında, bu konuda daha fazla ne yapabileceğimizi düşünmek zor. Eğer bu çıkmazın bir çözümü varsa, bu Londra'dan gelmeli."

AB'nin 'backstop' olarak tarif edilen düzenleme de dahil olmak üzere anlaşmanın halen arkasında olduğu belirtilen açıklamada, "29 Mart'a 17 gün kala, bugünün oylaması 'anlaşmasız' bir Brexit olması ihtimalini güçlendirdi" ifadeleri yer aldı. Açıklamada İngiltere'nin Brexit konusunda anlaşmaya varılması için ek süre talep etmesi halinde AB'nin kararı "oybirliği" ile vereceği ve Birlik ülkelerinin ek süre için "makul bir gerekçeye" ihtiyaç duyduğu kaydedildi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ