Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ile yüzde 35 arasında değişen kümülatif artış oranları ile enflasyon farkından oluşan zam yapıldığını açıklamıştı. Açıklamada, "Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ile yüzde 35 arasında değişen 'kümülatif artış oranları' ile enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı." denildi.

YÜZDE 3035 ALGI OPERASYONU
Uzmanlar yapılacak zammın iki yıllık bir süreci kapsadığına işaret ederek zammın algı olduğunu söylediler. Sosyal güvenlik uzmanı Özgür Erdursun, açıklanan zamlarla ilgili şu sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı.

‘YÜZDE 3035 YALAN, İLK 6 AYDA YÜZDE 5, İKİNCİ 6 AYDA YÜZDE 6
“Yandaş basında son dakika memur ve memur emeklilerine %3035 arası zam yapıldı haberi yalandır. İşin aslı 2022 ilk 6 ayda %5 ikinci 6 ayda %7 2023 ilk 6 ayda %8 ikinci 6 ayda %6 enflasyon farkları ile birlikte 2 yılda toplamda %31,2 gibi zam yapılacaktır.”

TÜRK EĞİTİM SEN ‘YUH’
Türk EğitimSen Genel Başkanı Talip Geylan ise yaptığı paylaşımda “Kümülatif algı operasyonu! Bugünün haberi: Memura %3035 zam Anladık, politika yapıyorsunuz, seçmen psikolojisini yönetiyorsunuz! Anladık, sendikal beceriksizliğinizi perdeleme derdindesiniz! Ancak, 2 yıl sonra alınacak toplam zam oranını sanki 2022 Ocak zammı gibi sunmak(?) YUH!” ifadelerini kullandı.

CHP: ‘HANGİ ORANDA ZAM AÇIKLAYIN’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise tepkisini şöyle ifade etti “6. Dönem toplu sözleşmede yapılan kümülatif zamların yeni bir zam olarak gösterilmesi doğru değildir” dedi. Ağbaba "Kamu emekçisinin hissettiği yüzde 50’leri aşan gerçek enflasyona dair bir zam yapılması gerektiğini belirten Ağbaba, “İktidar hangi enflasyon oranına emekçiyi ezdirmeyeceğini şeffaf şekilde açıklamalıdır. Söz konusu ek düzenleme tek bir sendika ile imzalamak milyonlarca kamu emekçisini saf dışı bırakmaktır” dedi.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ