Eğitim

Hatay.. ‘Haber Can Sıkıcı’

Gazeteci Mustafa Dilek, Antakya’da bir ilkokulda bir sınıfta 38 öğrenciden sadece 3’ünün Türk olduğunu açıklayarak, “Aileler her gün onlarca mesaj atıyor” dedi.

Türkiye’nin en önemli ve en çok tartışılan konuların başında sığınmacılar ve kaçaklar geliyor. İktidarın olmayan göç politikası Türkiye’yi yol geçen hanına çevirdi. Her gün sınırdan İran, Pakistan, Afganistan ve Suriyeli uyruklu kaçak girişi oluyor.

38 ÖĞRENCİDEN 3’Ü TÜRK

Vatandaşlık verilen Suriyeli sayısı giderek artıyor. Bazı bölgelerde yoğunluk o kadar fazla ki Türk bulmak zor oluyor. Gazeteci Murat Dilek konuyla ilgili bomba bir iddiada bulundu. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Dilek, Antakya’da bir sınıfta 38 öğrenciden sadece 3’ünün Türk olduğunu belirtti. Dilek şöyle anlattı:

ÖĞRENCİLER TEDİRGİN

“Antakya Narlıca Mahallesi’nde bu sabah okula ilk kez giden bir 5. Sınıf öğrencisi okula girdikten 15-20 dakika sonra gözyaşları içinde babasını arıyor.

“Baba beni buradan al” diyor.

Baba alelacele okula geliyor ve ne olduğunu öğrenmeye çalışıyor.

Narlıca Atatürk Okulunda gerçekleşen bu olayda sınıfın mevcudu 38.

Sınıftaki öğrencilerin sadece 3’ü Türk.

Ağlayan çocukta 3 Türk çocuğundan 1’i. Diğer sınıflarda durum nasıl bilinmiyor…

Bu anlattığım Antakya’nın depremden sonraki olayından biri. Aileler her gün onlarca mesaj atıyor”.

RESMİ RAKAMLARA GÖRE 3.3 MİLYON SURİYELİ SIĞINMACI

Öte yanda Türkiye’de kayıt altına alınmış geçici koruma statüsündeki Suriyeli sayısı 17 Ağustos 2023 tarihi itibarıyla Temmuz ayına göre 21 bin 634 kişi azalarak toplam 3 milyon 307 bin 882 kişi oldu. Buna göre yıl başından bu yana kayıtlı Suriyeli sayısı 205 bin 894 kişi azaldı.

Kaynak: Ajanslar/ Yeniçağ

Başa dön tuşu