Güvenlik

Gazze.. ‘Dünya Koptu’

İsrail’in elektriğini kestiği ve yakıt girişine izin vermediği için karanlığa bürünen Gazze’de iletişim ağları çöktü.

Londra merkezli internet gözlem şirketi Netblocks tarafından yapılan açıklamada “Canlı ağ verileri, yoğun bombardıman altındaki Gazze Şeridi’nde internet bağlantısının çöktüğünü gösteriyor” dedi.

İLETİŞİM KESİLDİ

Filistinli telekomünikasyon şirketi Jawwal da “Gazze Şeridi ile tüm iletişim ve internetin tamamen kesildiğini duyurmaktan üzüntü duyuyoruz” denildi.

‘KANALLAR YOK OLDU’

Şirket tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Son bir saatteki yoğun bombardıman, Gazze’yi dış dünyaya bağlayan tüm uluslararası kanalları yok etti” denildi.

CEP TELEFONU ÇEKMİYOR

Filistin’de hizmet veren Ooredoo telekomünikasyon şirketi de cuma akşamı itibarıyla Gazze Şeridi’nde cep telefonu hizmetlerinin tamamen kesildiğini duyurdu.

Filistin İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı kaynaklarına göre, Gazze Şeridi’nden gelen hizmetlerde nedeni bilinmeyen ani bir duraklama yaşandı.

İSKOÇYA BAŞBAKANI: AİLEMİZE ULAŞAMIYORUZ

Ailesinin bir kısmı Gazze’de olan İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf, sosyal medya platformu X’ten yaptığı paylaşımda, Gazze’nin yoğun bombardıman altında olduğunu, telekomünikasyonun kesildiğini ve neredeyse 3 haftadır bu bölgede mahsur kalan ailesine ulaşamadıklarını kaydetti.

İskoçya Başbakanı, “Sadece geceyi sağ geçirmeleri için dua edebiliyoruz. Dünyanın artık yeter demesi için daha kaç çocuğun ölmesi gerekiyor?” ifadesine yer verdi.

İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana en şiddetli hava saldırılarını düzenlediği belirtiliyor.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Başa dön tuşu