Mevlid-i Nebi Haftası Açılış Programı'nda konuşan Cumhurbaşkanı "Hani birileri diyor ya 'Suriyeliler gitsin.' Asla biz bunlara eyvallah edemeyiz" dedi.

‘SIĞINMACILAR GİTSİN DİYORLAR, BİZ BUNA KARŞIYIZ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi'nde, Mevlid-i Nebi Haftası Açılış Programı'nda konuştu.Erdoğan, "Ülkemizden binlerce, on binlerce kilometre ötedeki insanların derdiyle bizi dertlendiren İslam ortak paydasıdır, ümmet olma şuurudur." dedi. Erdoğan, "Hani birileri diyor ya 'Suriyeliler gitsin.' Asla biz bunlara eyvallah edemeyiz."

BİZDE SIĞINMACI ERMENİLER VAR’

“Şu anda Türkiye'de 100 bine yakın Ermeni var. Bunların içerisinde benim resmi vatandaşım olan Ermeniler var. Bir de vatandaş olmadığı halde bize sığınmış olan Ermeniler var.” (8 Kasım 2019, Ajanslar)

SARIZEYBEK: ‘USTA’NIN GÖREMEDİĞİ SİYASİ TUZAK’

Türkiye'de milyonlarca Suriyeli sığınmacı var. Türkiye bu sığınmacılar için kendi kaynaklarından 40 milyar dolar para harcadı. Dünyada böyle bir misafirperverlik hiç görülmedi. Peki neden?.. Kim bunlar?.. Emekli Albay Erdal Sarızeybek son kitabı ‘Usta’nın Göremediği Siyasi Tuzak’ adlı kitabında Türkiye’ye yerleştirilen sığınmacıların durumunu inceledi. Bu sığınmacıların ardındaki ilişkilerin tarihsel köklerini araştıran Sarızeybek, buradan yola çıkarak Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı Kod Ergenekon, 17/25 Aralık ve 15 Temmuz’un perde arkasındakilerine ulaştı. Kitapta Sarızeybek şöyle diyor;

BU SIĞINMACILAR KİM

Meselenin düğüm noktasını bu sığınmacıların geldikleri yerler teşkil ediyor. Çünkü geldikleri coğrafyanın hem Osmanlı hem Türkiye Cumhuriyeti ile tarihsel bağları bulunuyor. Biliyorsunuz ilk büyük harpte en büyük ayaklanma, Osmanlı’ya karşı Ruslara destek vermek için, Ermeniler tarafından tezgahlanmıştı. 1915 Van isyanı. İsyan bastırıldı. Ve günümüzde hala konuşulan, 7 Mayıs 1915, Ermeni tehcir kararı çıkarıldı. Yazıldığı gibi yapıldı. Ermenilerin büyük bir kısmı Suriye’nin kuzeyi ve doğusuna tehcir edildi. 

Yani her şeyden önce bu sığınmacılar arasında çok sayıda Ermeni olmalı. Ayrıca aynı isyanlara katılıp daha sonra Irak ve Suriye’nin kuzeyine kaçan Nesturiler de var. Çünkü bunlar 1915 ve 1924’te iki kez isyan ettiler .İsyan bastırılınca Suriye ve Musul’a kaçtılar. Yani bu gelen sığınmacıların içinde Nesturi/Asuri de olmalı.

BU SIĞINMACILAR NEDEN GÜNEY İLLERİMİZE YERLEŞTİRİLİYOR

Şu anda Türkiye’de dört milyondan fazla sığınmacı bulunuyor. Bu sığınmacılar Adana-Gaziantep-Kahramanmaraş hattında yoğunlaşıyor. Hatta Kilis’te nüfus çoğunluğunu elde ettiler bile. Buralar önemli çünkü hep aynı coğrafyada tarihte yaşanmış Ermeni isyanları var, Kilikya gibi Nesturi gibi ayrı devlet kurma emelleri var.

TEHCİR EDİLENLERLE SIĞINMACILAR AYNIYSA TEHLİKE AĞIR

Eğer ki Suriye’den sığınmacı örtüsü altında gelenlerle, tehcir edilenler aynı kişiler ya da soy bağlarının devamı ise yakın gelecekte Türkiye çok daha ağır bir sorunla karşı karşıya gelecek demektir. Yarın bu sığınmacılar, ister istemez, Ermenistan’ın haksız taleplerine destek verecek. Vatandaşlık hakkı alacakları için de Türkiye’de dava dahi açabileceklerdir. İç hukuk yolları tüketildiğinde ise bu davalar uluslararası mahkemelere taşınabilecektir.

İŞ TOPRAK TALEBİNE KADAR GİDEBİLİR

Ama bu kez ortaya daha ağır bir durum çıkacak çünkü davalar açanlar Türk vatandaşı kimliğini taşıyacağı için, uluslararası hukuk arenasında daha güçlü hale geleceklerdir. Durum düşünülenin ötesindedir. Burada sayıları milyonları aşan bir nüfustan ve bu nüfusun 1915 Ermeni tehciriyle arasındaki olması kuvvetle muhtemel bağlardan bahsediyoruz. Burada Türkiye’nin Ermenistan’ın ‘toprak, tazminat ve soykırım’ temeli üzerinden yükselen ve uluslararası arenaya taşınmış olan iddia ve taleplerinden bahsediyoruz.

SIĞINMACILAR PARTİLEŞECEK

Ve bugün bu sığınmacıların geri dönmeye niyeti yok. Zaten bu siyasetin de geri göndermeye niyeti yok ama… Bu sığınmacıların yarın nüfusları daha da artacak. Bu nüfus yoğunluğu birçok yerde Türk nüfusun önüne geçecek, geçmeye başladı zaten. Şimdiki yardım, insanlık, merhamet hikayeleri böyle sürerse eğer, onlar da yerel yönetimleri ele geçirebilmek için örgütlenecek. Partileşecek, siyasi adım atacak. Bu yönetimi ele geçirmek demektir. Bu vaka ‘merhamet acıma’ gibisinden insani duygularla izah edilebilir mi?

Bu dünyada hangi ülke böyle bir ‘fedakarlığı‘ yapabilir? Üstelik sebebi olmadığı bir savaşın çocuklarına yeni bir vatanı altın tepside sunabilir?

FELAKETİN EŞİĞİ

Eğer ki mevcut siyasi iktidar tüm bunları bilmeden ve araştırmadan bu sığınmacıları getirmiş ise bu felaket, ama yok bilerek ve bir projenin parçası olarak bu sığınmacıları memleketin her yerine yerleştiriyorsa, bu daha büyük bir felaket olarak görülmelidir….

DURUM İLK BÜYÜK HARPTEN DAHA AĞIR

Bu örtülü savaş ta yüz yıl önceki Sevr işgal planı üzerinden işletiliyor. O süreçte kurulamayan Ermenistan ve Kürdistan yine işin içinde. Üstüne de ta o zaman kendilerine devlet sözü verilen şimdi Nesturiler var, Keldaniler, Yezidiler, Süryaniler de var. Ama işin belki de en ağır yanı, o zamanlar ordusuyla milletiyle bir olup savaşan Türkiye şimdi ise Ordusu yaralı, milleti yaralı ve süreç içimizden işletildiği için kendini savunamıyor…

ÖRGÜT ALTINDA BİRLEŞTİLER

Şimdi buna PKK şemsiyesi altında birleşerek Türkiye’ye karşı savunma birlikleri kuran Yezidiler, Süryaniler ve Keldanileri de eklediğinizde, zamanında İngilizlerin kurguladığı ve Doğu cephesinde Rusların da içinde yer aldığı tarihsel bir senaryo karşımıza çıkıyor.

Peki yarın ne olacak?..

Erdal Sarızeybek
Usta’nın Göremediği Siyasi Tuzak

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ