Politika
14 Ekim 2019 ( 532 görüntülenme )

Erdoğan Doğruladı: 'ABD ASKERİ ÇEKİLİYOR'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Konseyi 7'inci Zirvesi'ne katılmak üzere Azerbaycan'a gitti. Ziyaret öncesi Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, gazetecilerin Barış Pınarı Harekatı'na yönelik sorularını yanıtladı.

‘MENBİÇ’E BİZ GİRMEYECEĞİZ, ARAP KARDEŞLERİMİZ GİRECEK’

6'ncı gününe girilen Barış Pınarı Harekatı'nı ve Suriye ordusunun ülkenin kuzeyine doğru ilerlemeye başladığına yönelik iddiaları değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan "Kobani'de sıkıntı olmayacağa benziyor" dedi. 


‘ABD ASKERİ ÇEKİLİYOR’

ABD'nin askerlerini Suriye'nin kuzeyinden çekilmesi kararını değerlendiren Erdoğan, “Yaklaşım olumlu bir yaklaşım. Bu yaklaşım şu an geçerliliğini koruyor, aksi bir gelişme yok” diye konuştu. Harekatın planlandığı gibi ilerlediğini belirten Erdoğan, " Münbiç boşaltıldığında Türkiye olarak biz girmeyeceğiz, gerçek sahipleri Arap kardeşlerimiz girecekler. " diye konuştu.

‘ŞU ANDA DEDİKODULAR VAR’


Suriye'nin PYD,YPG ile anlaştığı iddiaları ile ilgili soruya yanıt veren Erdoğan, “Tabii birçok şu anda dedikodular var. Fakat özellikle büyükelçilik vasıtasıyla ve bunun yanında şu an itibariyle Kobani'de Rusya'nın da olumlu yaklaşımı ile sıkıntı olmayacağa benziyor. Münbiç konusunda ise biz kararımızı verdiğimiz gibi uygulama aşamasındayız.”

‘MENBİÇ’E GERÇEK SAHİPLERİ ARAP KARDEŞLERİMİZ GİRECEK’

“ Bildiğiniz gibi Amerika ile Münbiç konusunda karşılıklı mutabakatımız 90 gün içinde terör örgütleri Münbiç'i boşaltacaklardı. Fakat seneyi devirdik Münbiç boşaltılmadı. Münbiç boşaltıldığında Türkiye olarak biz girmeyeceğiz, gerçek sahipleri Arap kardeşlerimiz girecekler” ifadelerini kullandı.

Kaynak:Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ