Çeşme ve Urla’da acil kamulaştırma kararı alınan araziler üzerinde Suudi Arabistan merkezli Albassam Group’un, “Yeni Çeşme” adıyla bir proje geliştirdiği iddia edildi. Erdoğan’ın Urla’daki yazlığına komşu 4 milyon metrekareye yayılan 15 milyar liralık projede, bir de yatlar için kanal projesi var.

ERDOĞAN’A KOMŞU 15 MİLYARLIK ARAP PROJESİ

25 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımlanan 2054 numaralı Cumhurbaşkanlığı kararı ile Urla Zeytineli Köyü'nde toplam 333 parsel, Çeşme Alaçatı'da toplam 178 parsel, “acele” kamulaştırılmıştı.Bu iki bölgeyi de içine alan 6 merkez 13 Eylül 2019’da 1532 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ” Turizm ve Koruma Kapsamı Turizm Gelişme Bölgesi” olarak ilan edilmişti. Acele kamulaştırma kararı alınan Urla ve Çeşme'deki arazilerde Suudi Arabistan merkezli Albassam Grup'un 15 milyar liralık proje geliştirdiği ortaya çıktı.

KAMU ÖZEL İŞBİRLİĞİ PROJESİ

Suudi projesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Urla’daki yazlığına komşu. Projenin lansmanı için hazırlandığı anlaşılan katalogda çarpıcı detaylar dikkat çekiyor. Buna göre projenin, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İzmir Valiliği'nin koordinasyonunda Kamu-Özel Ortaklığı ile tamamının yabancı sermayeyle gerçekleştirileceği belirtiliyor.

YENİ ŞEHİR KURULUYOR

“Yeni Çeşme” adı verilen projede, bir havalimanının yanı sıra, 100'ü mega yat olmak üzere toplam 800 yatlık 3 marina yer alacak. 4 milyon metrekareye yayılacak ve yaklaşık 20 bin nüfusun yaşayacağı öngörülen projede, 6 bin odalı 2 lüks otel, 2 bin 500 odalı 50 butik otel, lüks restoranlar, golf sahaları ve alışveriş merkezleri yer alacak.


EĞLENCE ADALARI KURULACAK

Katalogda, “Proje tamamlandığında toplam 4 bin kişilik eğlence alanlarının, ana karadan ayrılarak yerel halkı fiziksel olarak rahatsız etmeyecek şekilde adalara konumlandırılacak. Öncelikle 1 numaralı ada, ana karaya bir köprü ile bağlanarak Ibiza atmosferi yaratılacak. 2 numaralı ada da ayrıca eğlence bölgesi olarak kullanılacak” ifadeleri dikkat çekiyor.

KÜÇÜK KANAL İSTANBUL

Proje lansmanı için hazırlanan katalogda Kanal İstanbul benzeri daha küçük boyutlu bir kanal projesi yapılacağı da kaydediliyor. Alaçatı Koyu ile Mersin Körfezi arasında yatlar için açılacak deniz kanalıyla bir de ada ortaya çıkıyor.

MUHTAR: TEBLİGAT YAPILMADI

Projenin gerçekleştirileceği söylenen alanda bulunan 120 haneli Zeytineli köylülerine resmi olarak bir tebligat gitmemiş. Muhtar Muhittin Aldemir, “Cumhurbaşkanının acilen kamulaştırma kararı var. Şu an için hiçbir tespit yok. Tebligat falan yapılmadı. Tebligat yapıldıktan sonra gerekli hamleleri atacağız tabi. Köylüler sessiz, suskun bekliyorlar. Şu an bilmiyoruz ne olacağını. İnternette dolaşan haberleri takip ediyoruz.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ