Politika
09 Mayıs 2019 ( 328 görüntülenme )

Erbay: 'BU BİR DARBEDİR'

CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi Av. Burak Erbay'ın 9 Mayıs Avrupa Günü ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. CHP'li Erbay, "AB'nin kuruluş yıldönümünü kutladığımız bu günlerde AKP'nin demokrasiye yaptığı darbe Türkiye'nin AB yolunu tıkamaktadır" dedi.

YSK'nın İstanbul kararına da değinen Erbay, "İstanbul Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu'nun mazbatası, 6 Mayıs tarihinde YSK eliyle yapılan bir darbeyle geri alınmıştır" diyerek sözlerine şöyle devam etti:

‘AVRUPA BİRLİĞİ BİZİM İÇİN DEMOKRASİ VE HUKUK DEMEKTİR’

“Büyük Önder Atatürk'ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşma hedefimiz için vazgeçilmez olan AB üyeliği süreci AKP'nin demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne yaptığı darbe sonucunda her geçen gün daha da ulaşılmaz bir hedef haline gelmektedir”

‘DEMOKRASİ VE HUKUK YOKSA İŞ DİKTATÖRLÜĞE GİDER’

“Avrupa Birliği, temel insan hak ve hürriyetlerini benimsemek, demokratik bir toplum yaratmak, hukukun üstünlüğünü sağlamak gibi kriterleri içermektedir. Bu temel değerlerin askıya alındığı yakın tarihimizde Avrupa coğrafyasında diktatörlerin toplumları ne gibi felaketlere sürüklediğine şahit olduk. 


Bu nedenle CHP olarak her daim Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de hedef gösterdiği çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmak, demokratik standartları yakalamak yolundaki hedefimiz geçerliliğini bugün de korumaktadır. Bundan sonrada bu doğrultuda mücadelemizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

SİVİL DARBE

Son olarak AKP iktidarının, bağımsız bir yüksek mahkeme olması gereken Yüksek Seçim Kurulu eliyle demokrasiye darbe yaparak, İstanbul seçimlerini iptal ettirdiğini vurgulayan CHP'li Erbay,

‘YSK ELİYLE DARBE YAPILMIŞTIR’

“Milli iradenin tecelli etmesi sonucu İstanbul Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu'nun mazbatası, 6 Mayıs tarihinde YSK eliyle yapılan bir darbeyle geri alınmış, milyonlarca seçmenin oyu yok sayılmıştır. Hiçbir hukuki gerekçeye dayanmayan, hatta yasaları ve anayasamızı dahi çiğneyerek alınan bu karar ülkemizi stratejik hedefi olan AB üyeliğinden her geçen gün uzaklaştırmaktadır.”

‘TÜRKİYE BASKICI REJİM STATÜSÜNE DÜŞÜRÜLDÜ’

“AKP'nin hukuk tanımaz tutumu nedeniyle Türkiye, ‘demokratik olmayan ülkeler' statüsünden, ‘baskıcı rejimler' statüsüne düşürülmüştür. Tek adamın ve yandaşlarının çıkarları için yapılan bu uygulamalar ülkemizi her alanda geriletmektedir. Ancak ne olursa olsun CHP olarak, AB hedefinden, dolayısıyla demokrasi, hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı ve insan hakları mücadelemizde hiç yılmadan ve yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ