Genel
03 Mayıs 2017 ( 9881 görüntülenme )

Emekli BÜYÜKELÇİ ONUR ÖYMEN'DEN HÜKÜMETE KRİTİK UYARI!

ÖYMEN: SURİYE'DE KORİDOR AÇILIYOR, İŞ SEVR'E GİDİYOR

Suriye'de bir Kürt koridorunun oluşturulmasının her iki devletin de işine geldiğini ifade eden Emekli Büyükelçi Onur Öymen, oyunun sonucunun bir Kürt devleti olduğunun gayet açık şekilde ortaya çıktığını kaydetti.

ABD ve Rusya'nın Suriye'de PYD ile ayrı ayrı işbirliğine girmesi karşısında Türkiye, politika oluşturmakta zorlanıyor. Suriye'de bir Kürt koridorunun oluşturulmasının her iki devletin de işine geldiğini ifade eden Emekli Büyükelçi Onur Öymen, oyunun sonucunun bir Kürt devleti olduğunun gayet açık şekilde ortaya çıktığını kaydetti.

Öymen, "Onlar Suriye'de PYD'yi kullanarak kendi açılarından kendi menfaatlerini gerçekleştirebileceklerini düşünüyorlar. Türkiye ile işbirliği yapmaktansa Kürtlerle işbirliği yapmayı tercih ediyorlar" dedi.

"RUSYA DA DESTEK VERİYOR"

Bu tavrın Rusya için anlaşılabilir olduğunu belirten Öymen, öteden beri Rusya'nın Kürtleri destekleyen bir politika izlediğini aktararak şunları söyledi: "ABD açısından bir NATO üyesinin silahlı terör örgütünü desteklemesi gerçekten rahatsızlık verici bir şey. Şunu düşünmek gerek. Orada ne yapmak istiyorsunuz? Suriye'nin, Irak'ın toprak bütünlüğünü savunuyorsanız bu politikanın izah edilebilmesi mümkün değil. Ancak Suriye'nin ve Irak'ın bölünerek orada bir Kürt devleti oluşmasını istiyorsanız bu ancak izah edebilir izledikleri politikaları. Daha çok bir Kürt devleti kurulmasını ister bir yaklaşımları var."

"ASIL OYUNCU ABD"

Kürt devletinin denize açılması için Kürt koridorunun da gerekli olduğuna vurgu yapan Öymen, "Rusların da ABD'lilerin de işine geliyor. NATO üyeliği başka, menfaatleri bir yana. Biz söyleyeceklerimizi de tam söyleyemiyoruz. Uluslararası raporlar var. Amnesty Internatonal'in geçenlerde yayınlanan raporunda, 'Kürtler işgal ettikleri bütün yerlerde köyleri yıkıyorlar, imha ediyorlar evleri. Neticede bu bir savaş suçudur' deniyor. Savaş suçlusu olarak nitelendiriyorlar PYD'yi ve YPG'yi. İngiliz büyükelçisi de Ankara'da, 'PYD ile YPG arasında bir bağ olmadığını söyleyenler sadece akılsızlardır' dedi. 

"BU SEVR İŞGAL PROJESİNİN BİR PARÇASI"

Türkiye'nin yanında kimsenin olmadığını belirten Öymen, "Irak bağımsız Kürt devletine karşı olduğunu söylüyor ama ileride ne yapacağı belli değil. Şimdiden onların silahlı güç olarak varlığını sürdürmesi anlamlı. Suriye açısından da öyle. Belli ki orada Türkiye ile Suriye arasında bağımsız Kürt devletinin kurulması işlerine geliyor. Sevr antlaşmasından beri böyle. 
İngilizler petrol bölgeleri ile Türkiye arasında bir Kürt devleti kurmak istiyor. Tarihi bir boyutu var. Bunu yüz yıldır savunuyorlar. Kendi menfaatlerine hizmet edeceğini düşünüyorlar" diye konuştu.

Batılıları bu politikadan silahla vazgeçirmenin zor olduğuna vurgu yapan Öymen, şunları anlattı: "Kendi tanklarını diziyor onu vurmak istiyorsan önce beni vuracaksınız diyor. Esaslı bir ikna diplomasi uygulayarak onları kendi çizginize çekmeniz gerekiyor." 

Kaynak:yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ