Gündem

Düğmeye Basıldı.. ‘Arslan Gözaltı’

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteci Ayşenur Arslan’ın 2 Ekim 2023 tarihinde Halk TV’de yayınlanan programında İçişleri Bakanlığı önünde bölücü terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirilen saldırıya yönelik söylediği sözlere ilişkin soruşturma başlattı.

GÖZALTINA ALINDI

Soruşturma başlatılmasının ardından ifadesi alınmak üzere hakkında gözaltı kararı verilen Ayşenur Arslan’ın evine polis ekipleri sevk edildi. Arslan’ın önümüzdeki saatlerde İstanbul Anadolu Adliyesi’nde ifade vermesi bekleniyor.

NE DEMİŞTİ

Başsavcılığın başlattığı soruşturmada Arslan “terör örgütü propagandası yapmak” ve “suçu ve suçluyu övmek”le suçlanıyor. Ayşenur Arslan, Halk TV’deki programda, Ankara’daki söz konusu terör saldırısına ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı:

“Belki kendisini patlattı denilen kişi, terörist üzerinde ya da arabada uzaktan kumandalı patlayıcı olduğunu bilmiyordu. Çünkü o kadar manasız ki gelip hiçbir şey yapamadan ölünmez. Bana sorarsanız her şeye aykırı durup dururken kendini patlatmış. Ama esas olarak bu benim aklıma takılan şeylerden biri iddia edemem elbette. Ama bir arabanın şoförü öldürülerek neden o kadar kolaydır ki kilidiyle açacaksınız düz kontak çalıştıracaksınız bombayı şey yapıp gideceksiniz. Ankara’da bunu yapmak varken neden Kayseri’de birini öldürerek ben geliyorum bombalar sırtımızda tabanca belimizde mi, nedir yani?”

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Başa dön tuşu