Güvenlik

Diplomatlar Çekiliyor!

İsrail, büyükelçi dahil tüm diplomatlarını Türkiye’den çekme kararı aldı.

Hamas-İsrail savaşı sürerken, İsrail karşı protestoların sürdüğü Türkiye’den büyükelçi dahil olmak üzere tüm diplomatlarını çekme kararı aldı.

Diplomatların iki ülke arasındaki diplomatik kriz nedeniyle değil, güvenlik endişeleri nedeniyle ülkeyi terk edecekleri belirtildi.

Türkiye’de bazı gruplar saldırılar nedeniyle birkaç gündür İsrail temsilciliklerini protesto ediyor.

TÜRK ORDUSU HAZIR

Öte yanda Milli Savunma Bakanlığı (MSB) kaynaklarından yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Gazze’ye yardıma hazır olduğu bildirildi. Yapılan açıklamalarda şu ifadeler kullanıldı:

‘İNSANLIĞIN BİTTİĞİ NOKTA’

“El-Ehli Baptist Hastanesi’nin vurularak çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan masum sivillerin uluslararası hukukun ve en temel insani değerlerin hiçe sayılarak katledilmesi tüm insanlığın bittiği noktadır.”

TERÖRLE MÜCADELE

“Irak ve Suriye’nin kuzeyi dahil son bir haftada etkisiz hale getirilen 42 terörist ile birlikte bu yıl içerisinde toplam bin 682 terörist etkisiz hale getirilmiştir. 1 Ocak’tan itibaren birliklerimize 400 taciz ve saldırı gerçekleştirilmiştir. Anında ve misliyle verilen karşılık ile 26’sı son bir haftada olmak üzere bin 272 terörist etkisiz hale getirilmiştir.”

‘İLLEGAL GEÇİŞ’

“ Son bir haftada yasa dışı yollarla ülkeye geçmeye çalışan 633 şahıs yakalanmıştır. Bu şahıslardan 9’u FETÖ mensubu olmak üzere 11’i terör örgütü üyesidir. 4 bin 956 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir.”

DOĞU AKDENİZ’DE VARIZ’

“TSK, Türkiye ve KKTC’nin hak, alaka ve menfaatlerini azim ve kararlılıkla korumaya devam ediyor. Bu kapsamda Deniz Kuvvetlerimiz, Doğu Akdeniz’de yeterli sayıda gemiyle keşif gözetleme, sancak/varlık gösterme ve eğitim/tatbikat faaliyetlerini kararlılıkla sürdürüyor.”

‘GÖREV ALMAYA HAZIR’

“Türk Silahlı Kuvvetleri verilecek direktifler doğrultusunda hem insani yardım hem tahliye konusunda görev almaya hazırdır.”

Kaynak: Ajanslar/ Cumhuriyet

Başa dön tuşu