Politika
01 Haziran 2020 ( 613 görüntülenme )

Celal Ülgen 'Biz Bu Filmi Görmüştük'

Halen Silivri, Cezaevinde tutuklu bulunan Yeniçağ yazarı Murat Ağırel, avukatlarına sordu. Kod Ergenekon kumpas davasında da mağdurların avukatı durumunda olan Celal Ülgen’e ‘İddianameyi genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz’ sorusu soruldu, cevap aynen şöyle;

‘İDDİANAMENİN İÇİ BOŞ’
"50 sayfalık iddianame klasik formatına uydurulmuş fakat hukuksal gereksinimler ötelenmiş içi boş bir iddianame olarak değerlendiriyorum. Yasa maddeleri bir tarafa bırakılmış CMK'nın savcılara yüklediği temel görevlerden biri olarak lehe ve aleyhe olan delillerin birlikte toplanması hususu göz ardı edilmiş salt aleyhe olan deliller değerlendirme kapsamına alınmış ve sübjektif, tek yönlü bir iddianame olmuş”

‘BÖYLESİNİ KUMPAS DAVALARINDA ÇOK GÖRDÜK’
“Böyle iddianamelerle tanışıklığımız bir hayli eskidir. Kumpas davaları sürecinde de sıkça karşılaştığımız bir iddianame türü. Bilindiği gibi ülkemizde ve tüm uluslararası hukukta Bangalor yargı etiği kuralları geçerlidir. Hatta bundan esinlenerek bizim HSK'da Türk yargı etiği adı altında savcı ve hakimler için yargı etiği kuralları hazırlamış ve halka söz veriyoruz bu etiğe uyacağız demişlerdi. Bu iddianame bu açıdan da bir fiyasko. Yargı eteği kuralları hiçe sayılmış. 'Yargıda Güvenin sağlanması ve sürdürülmesi için bağımsız olmak kadar bağımsız görünmenin de önemli olduğu' unutulmuş." 


Konuyla ilgili detaylı bilgileri bugünkü Yeniçağ Gazetesi Murat Ağırel köşesinde bulabilirsiniz.

NE OLMUŞTU
Libya’da yaşamını yitirdikten sonra Manisa’da toprağa verilen MİT görevlisinin cenazesiyle ilgili haberler nedeniyle yedisi gazeteci sekiz kişi hakkında hazırlanan iddianame İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Soruşturma kapsamında Odatv Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu, Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Odatv muhabiri Hülya Kılınç, Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik, Yeni Yaşam Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser ve Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel tutuklanmıştı.

Kaynak: Ajanslar/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ