Politika
03 Kasım 2018 ( 777 görüntülenme )

Çavuşoğlu: 'Yaptırımları kaldıralım diye bize sorular'

Türkiye'nin dönem başkanlığında, Antalya'nın evsahipliğinde düzenlenen D-8 Konseyi 18. Toplantısı'na katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bir dizi açıklama yaptı. 


ABD'nin Türkiye'ye uyguladığı yaptırımla ilgili olarak Çvauşoğlu, şunları söyledi:

'KARŞILIKLI KALDIRMAYA HAZIR MISINIZ DİYE SORDULAR'

"ABD bu kararından vazgeçmek istedi. Geçtiğimiz günlerde bizi aradılar, 'Karşılıklı olarak kaldırma konusunda hazır mısınız' dediler. Biz zaten bunu yanlış bulduğumuz için, 'Siz ne zaman kaldıracaksanız, biz kaldırırız' dedik. Dün bu konuda adımlar atıldı, gerekli yazışmalar yapıldı. İlgili kurumlara ABD'li iki bakan hakkında yaptırım kararını kaldırdığımızı eşzamanlı olarak bildirmiş olduk."

'YAPTIRIMLARA KARŞIYIZ'

"Yaptırım kararının ne kadar yanlış olduğunu vurgulamıştım. Hiçbir faydası olmamıştır. Gereksiz bir adımdı. Bizde ABD'nin aldığı karara karşılık vermiştik. Biz bu tür yaptırımları destekleyen bir ülke değiliz. Bir tek Birleşmiş Milletler'in yaptırım kararlarına uymak durumundayız. Bunun dışındaki yaptırımlara karşıyız."

'TİCARET SAVAŞLARINDA DÖVİZ KURLARI'

"Bugün döviz kurlarının kimi ülkelerce siyasi saiklerle kullanıldığı bir dönemden geçiyoruz. Ticari savaşların olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Buna en güzel cevabı kendi aramızdaki ticarette yerli ve milli paralarımızı kullanarak verebiliriz. Türkiye olarak Çin, Rusya, Ukrayna, İran gibi ülkelerle ticaretimizi milli paralar üzerinden yürütmeye hazırlanıyoruz. Ve birçok ülkeyle de ilaveten bu tür görüşmeleri sürdürüyoruz."

ERDOĞAN: 'KARARI ABD İLE BİRLİKTE ALDIK'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile İstanbul'da yaptıkları ikili görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yaptı.

Erdoğan ortak açıklamada yaptırımlarla ilgili şu ifadeleri kullandı: 'İçişleri ve Adalet Bakanlarımza ilişkin konuya gelince, eş zamanlı olarak yaptırımları kaldırma kararı almıştık. Belirlenen gün ve saatlerde yaptırımlar kalktı. Aramızda artık böyle bir şey yok'. diye konuştu.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ