1892 görüntülenme25 Eylül 2020
TELE 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, FinCEN belgelerini değerlendirildiği canlı yayında 800 milyon dolar rüşvet dağıtıldığını ve 80 milyon doların Türkiye’de tek bir siyasetçiye verildiğini iddia etti.

‘ABD BU SİYASETÇİNİN KİM OLDUĞUNU BİLİYOR’
Yanardağ, “Bugün CHP bu konuya daha derinlemesine girdi. Şimdi raporun ayrıntıları ortaya çıkıyor. 800 milyon dolar rüşvet olarak dağıtılıyor, 80 milyon doların Türkiye’de tek bir siyasetçiye veriliyor. Ben de buradan soruyorum; kim bu tek siyasetçi? Şimdi belli ki raporu hazırlayanlar bilgiye sahipler, o siyasetçiyi de biliyorlar” dedi.Yanardağ, programda “Kim bu siyasetçi” sorusunu da sordu.

FİNCEN BELGELERİ NEDİR

FinCEN, ABD'deki Mali Suçları Araştırma Ağı'nın kısaltması. FinCEN belgeleri, 2 bin 500'ün üzerinde dokümanı kapsıyor. Dosyanın önemli bir bölümünü bankaların 2000 - 2017 yılları arasında ABD'li yetkililere gönderdiği belgeler oluşturuyor. Bankalar bu belgelerde müşterilerinin hesaplarındaki para hareketleriyle ilgili kaygılarını yetkililere iletiyorlar.

GAZETECİLER BELGELERE ULAŞMAYI BAŞARDI

Belgeler uluslararası bankacılık sisteminin en sıkı korunan sırları arasında gösteriliyor. ABD merkezli haber sitesi Buzzfeed'e sızdırılan belgeler, dünyanın dört bir yanından araştırmacı gazetecileri bünyesinde barındıran bir konsorsiyumla da paylaşıldı. Toplamda Türkiye dahil 88 ülkeden 108 basın kuruluşuna ulaşan belgeler üzerinde BBC'de ise Panorama programı çalıştı. Yüzlerce gazeteci, ayrıntılı teknik dokümanları inceleyerek büyük bankaların ifşa olmasını istemeyeceği bilgilere erişmeyi başardı.

Kaynak: Ajanslar/ Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ