56993 görüntülenme10 Kasım 2018
YIL 2017: DARA DÜŞTÜĞÜNDE HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERDİK AMA ŞİMDİ BİLDİĞİNİ OKUYOR, BÖYLE ŞEY OLMAZ

YIL 2013: HOŞGELDİN BARZANİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'ye gitmeden önce Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki referandum tartışmalarıyla ilgili soru üzerine ise Erdoğan,

"BU SÜREÇ BİZİ RAHATSIZ EDİYOR"

"Bizleri rahatsız eden bir süreç var. Nedir? Biz bir şey söylüyoruz. Bizim 350 kilometre orada sınırımız var. Orada bizim soydaşlarımız var, dindaşlarımız var. Onlar da aynı şekilde. Bizler aynı medeniyetin aslında mensuplarıyız. Yani onların Kürt olması, Türkmen, Arap, bizler öbür tarafta Türk olarak, bizi birbirimizden ayırmıyor ama bu anlayışı ne yazık ki Irak'ın bölünmesine yönelik bir adıma siz tevcih ederseniz, orada biz size 'Buyurun devam edin' demeyiz.

"ÇOCUKLUK HİKAYESİYMİŞ, BÖYLE ŞEY OLUR MU YA?"

"Bunu kaç kere biz kendilerine söyledik, ikili görüşmelerimizde söyledik. Burada bir de bizim farklı yaklaşımımız var. Dara girdiğin zaman, zora girdiğin zaman kapımızı çalacaksın, her türlü desteği bizden alacaksın ama Irak'ın parçalanmasına gelince bildiğini okuyacaksın. Çocukluk hikayesiymiş, böyle şey olur mu ya?" diye konuştu.

ŞİMDİ YIL 2013...

Başbakan Tayyip Erdoğan ve Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani Diyarbakır’da aynı kürsüden çok önemli mesajlar verdi. 

Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve İbrahim Tatlıses’in gözyaşlarını tutamadığı konuşmasında Erdoğan özetle şunları söyledi:

YUVANA HOŞ GELDİN

Büyük bir kavuşmaya kucaklaşmaya şahit oluyoruz. Diyordu ki, ‘Ben seni özledim inan ki seni özledim. Baharın rengine sor, o ağacın çiçeklerine sor, barış güvercinlerine sor, arkadaşlık ve dostluğa sor, hapishane duvarlarına sor onlar sana doğruyu söylerler ben seni çok özledim inan ki seni özledim.’ Evet, tam 37 yıl süren bu anlamsız acı, bu kederli hüzne son veriyoruz. Nihayet hoş geldin Şivan Perver diyoruz.

İLK KEZ KÜRDİSTAN DEDİ

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetim Başkanı değerli kardeşim Barzani’ye Erbil’den geldikleri, heyecanımızı paylaştıkları için milletim adına teşekkür ediyorum. Şivan Perver’e ülkesinde topraklarına, ana baba ocağına 37 yıl sonra tekrar hoş geldin diyorum. Zülküf Peygamberin, Elyasa peygamberin sahabe-i kiramın, evliyanın onların hatırına rabbim kardeşliğimizi, muhabbetimizi daim etsin diyorum.

Toplu açılış töreninde Şivan Perver ile İbrahim Tatlıses birlikte sahneye çıkarak önce Kürtçe ve Türkçe konuşma sonra kısa bir düet yaptı. Düete duygulanan Emine Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Bülert Arınç gözyaşlarını tutamadı. 

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ