Genel
11 Kasım 2018 ( 820 görüntülenme )

'TÜRKİYE'DE KAÇ ŞİRKET BORÇ KRİZİNDE'

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın konkordatoya başvuran şirket sayısını 356 olarak açıklaması kafaları karıştırdı. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan uzmanlar, gerçek rakamın en az 3 bin olduğunu söyledi.


BİNLERCE ŞİRKET VAR

Sputnik'te yer alan habere göre, CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, KOBİ'lerin suyun üstünde başını tutmaya çalıştığını ifade ederek, “Büyük şirketleri duyuyoruz ama konkordato sürecine girmiş olan KOBİ'ler var binlerle ifade edilen” diye konuştu.

RAKAMLAR ÇELİŞKİLİ

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın konkordato ilan eden şirket sayısının 356 olduğu açıklamasını değerlendiren vergi uzmanı Nedim Türkmen, 3 hafta önce İTO Başkanı Şekip Avdagiç'in bu rakamı 500 olarak verdiğini hatırlattı. Türkiye'de gerçek konkordato sayısının bankalardan öğrenilebileceğini anlatan Türkmen, şöyle konuştu:

'RAKAMLAR YANILTICI'

“Bugün Ticaret Mahkemesi'ne başvuruyorsunuz konkordato talepli olarak, bunu hemen bankalar kendi avukatları vesilesiyle UYAP'tan görebildikleri için hemen 1 günde kredilerini geri çağırıyorlar. Bu rakamların bu kadar düşük açıklanmasının nedeni şu. Örneğin sizin 5 tane şirketiniz var. Hepsi grup şirketi. Bunlarla ilgili başvuruyorsunuz, tek bir esas numarası veriyor mahkeme. Siz şimdi tek esas numarasını alırsanız 356 açıklarsınız." 

'ÜÇ BİNİN ÜZERİNDE ŞİRKET KRİZDE'

"O yüzden ben halen iddia ediyorum, konkordato ilan eden kişi ve kurum sayısı 3 binin üzerinde. Yüzde 75'i de inşaat sektörü ile inşaata malzeme veren yapı malzemeleri, hırdavatçı şirketler. Önemli bir bölümü de, devletten alacağını alamadığı için konkordato alan firmalar. Bunu açıklamakla ilgili niye sıkıntı yaşıyorlar anlamıyorum. Zaten mahkeme kayıtlarında var. Son 8 ayda kaç banka konkordato nedeniyle kaç krediyi geri çağırmıştır. Bunlara bakmaları yeterli bence.” 

ACİL TEDBİR GEREK

CHP'li Çetin Osman Budak da, arka arkaya özellikle süt ürünlerinde ve gıda ürünlerinde konkordatolar beklendiğini, bununla ilgili acil tedbir alınmasını beklediklerini söyledi. 

'MİLLİ VE YERLİ FİRMALARA DESTEK VERİLECEK Mİ'

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin de, art arda pek çok şirketin konkordato ilanını duyduklarını vurgulayıp, “Benim seçim bölgem Balıkesir'de de köklü firmaların bu şekilde istekleri var. Milli değer olan bu firmaları kurtarmak için Ticaret Bakanlığı olarak bir çalışmanız var mı” diye sordu.

kaynak: yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ